Nowi ochotnicy w szeregach WOT

Data publikacji: 29.08.2020 08:37 / Data aktualizacji: 29.08.2020 09:53
Autor: Karol Żak / Kategoria: Strefa munduru
29.08.2020 Kielce. Kolejni ochotnicy wstępują w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

29.08.2020 Kielce. Kolejni ochotnicy wstępują w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Prawie 50 ochotników z województwa świętokrzyskiego wstępuje dziś w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej i rozpocznie 16-dniowe szkolenie.

Jak informuje Marcin Kowal, oficer prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dzień wcielenia upłynie pod znakiem formalności, ale również sprawdzenia sprawności fizycznej. Ochotnicy zjedzą także swój pierwszy wojskowy posiłek.

Na dalszą część szkolenia, czyli tzw. „szesnastki”, ochotnicy pojadą do Sandomierza oraz Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Tam wykwalifikowana kadra z 10. ŚBOT wyszkoli ich z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii.

- Tak naprawdę dziś rozpoczynają się dwie „szesnastki”. Jedna jest w systemie ciągłym, szesnastu dni i to szkolenie zakończy się 13 września przysięgą w Kielcach. Natomiast druga odbywa się w trybie tzw. weekendowym. Jest ona przeznaczona dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą przeznaczyć na służbę wojskową szesnastu dni z rzędu. Ich szkolenie będzie się odbywać przez dwa weekendy w miesiącu i zakończy się w grudniu przysięgą - dodaje.

Marcin Kowal podkreśla, że najważniejsze będzie szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni oraz bezpiecznego i efektywnego posługiwania się karabinkiem MSMB „GROT”. Finałem szkolenia podstawowego będzie „pętla taktyczna”, podczas której  terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

Wśród chętnych jest duża liczba kobiet, które stanowią 30 proc. powołanych. Wśród nich jest Ewelina Wojtyszek.

- Chciałam poznać coś nowego, lepiej poznać struktury wojskowe, a także przeżyć jakąś przygodę. Myślę, że nauczę się samoobrony, może poprawię swoją sprawność fizyczną - podkreśla.

W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy.

Kolejne wcielenie planowane jest na grudzień. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień. Obecnie w 10. ŚBOT jest około 1,3 tys. żołnierzy.

Tagi do tego wpisu
Reklama