Nowi proboszczowie w parafiach diecezji kieleckiej [SPRAWDŹ ZMIANY]

Data publikacji: 05.07.2021 13:06 / Data aktualizacji: 05.07.2021 14:09
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Parafie diecezji kieleckiej będą miały nowych proboszczów. Zmiany dotyczą w sumie 11 parafii.

Zmiany proboszczowskie 2021

W pięciu przypadkach dotychczasowi proboszczowie przechodzą na emeryturę. Taka sytuacja ma miejsce w parafiach w Tumlinie, Ociesękach, Opatowcu, Potoku i Zagnańsku. Na emeryturę odchodzą księża: Czesław Biskup, Marian Czajka, Ireneusz Zych, Edward Szymczyk i Ryszard Niemiec.

Co ciekawe, w Ociesękach nowym proboszczem będzie ksiądz Andrzej Zawadzki, wieloletni misjonarz posługujący na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

W Tumlinie nowym proboszczem będzie ksiądz Mariusz Rarak, który dotąd posługiwał w Wysociach. Tam natomiast parafię obejmie ksiądz Mirosław Besterecha, który na razie zostanie administratorem parafii na rok.

- Taka sytuacja ma miejsce szczególnie w przypadkach, gdy na stanowisko proboszcza jest kierowany kapłan, który dotąd nie pełnił takiej funkcji, a był wikariuszem w innych parafiach. Po roku, jeśli się sprawdzi, biskup mianuje go na proboszcza - wyjaśnia ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji.

Administratorów, a więc księży, dla których będzie to pierwsza parafia otrzymają także wspólnoty w Drużykowej, Opatowcu i Potoku. Będą to kolejno: ksiądz Andrzej Sadrak, ksiądz Grzegorz Szlenk i ksiądz Rafał Nowiński.

Nowi proboszczowie będą także w parafiach: Łosień (ksiądz Czesław Parkita), Niepokalanego Serca NMP w Kielcach (ksiądz Stanisław Król), Bobin (ksiądz Damian Łabuz) i Gnojno (ksiądz Tadeusz Musiał).

Ksiądz Mirosław Cisowski dodaje, że dzisiaj nowi proboszczowie zostali oficjalnie zaprzysiężeni na swoje stanowiska i od dziś oficjalnie pełnią swoje obowiązki.

Reklama