Nowi żołnierze w świętokrzyskiej brygadzie

Data publikacji: 06.08.2020 11:00
Autor: Monika Miller / Kategoria: Strefa munduru
06.08.2020 Kielce. Kolejne wcielenia do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

06.08.2020 Kielce. Kolejne wcielenia do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Fot. WOT

Kolejni ochotnicy wstąpili w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dziś rano prawie 40 osób stawiło się w jednostce na kieleckiej Bukówce. Teraz czeka ich 16-dniowe szkolenie na poligonie w Nowej Dębie.

Dla pani Kingi z Kielc służba w wojsku to zupełnie nowe doświadczenie.

- Na co dzień pracuję za biurkiem, więc tu chciałabym nabrać lepszej kondycji fizycznej. Mam dwójkę dzieci, więc będzie to dla mnie oderwanie się od rzeczywistości. Odpocznę też od męża - mówi z uśmiechem.

06.08.2020 Kielce. Kolejne wcielenia do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony TerytorialnejFot. WOT

Paweł Skoczek uczy się w technikum. Jak twierdzi, od najmłodszych lat interesowało go wojsko, w związku z czym postanowił spróbować swoich sił w WOT.

- Nadarzyła się okazja, to postanowiłem z niej skorzystać. Ponadto dostajemy za to wynagrodzenie, co również motywuje do działania. Chciałem poczuć atmosferę wojskową, zdobyć doświadczenie, nowe umiejętności oraz postrzelać z karabinu. Traktuje to jako zabawę na wakacje, ponieważ ze względu na koronawirusa nigdzie nie wyjeżdżam - mówi.

06.08.2020 Kielce. Kolejne wcielenia do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony TerytorialnejFot. WOT

Porucznik Marcin Kowal, oficer prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady informuje, że dziś rozpoczyna się 16-dniowe szkolenie ochotników.

- Będą uczyli się tzw. podstawowej żołnierki, czyli m.in. regulaminów, budowy broni i korzystania z niej. Ponadto zdobędą wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ich każdy dzień będzie wypełniony zadaniami od rana do wieczora. Przez cały czas nie będą rozstawać się z bronią - zaznacza.

21 sierpnia odbędzie się przysięga ochotników w jednostce na kieleckiej Bukówce. 

Jak dodaje oficer, ze względu na epidemię, przez prawie 3 miesiące wcielenia i szkolenia żołnierzy były wstrzymane.

06.08.2020 Kielce. Kolejne wcielenia do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony TerytorialnejFot. Monika Miller / Radio Kielce

- Można powiedzieć, że obecnie nadrabiamy zaległości - mówi.

Kolejne wcielenie planowane jest na 29 sierpnia. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień. Obecnie w 10. ŚBOT jest około 1,3 tys. żołnierzy.

Reklama