Nowoczesna oczyszczalnia działa już w Daleszycach

Data publikacji: 29.06.2021 13:18
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.06.2021. Daleszyce. Otwarcie oczyszczalni ścieków. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - poseł

29.06.2021. Daleszyce. Otwarcie oczyszczalni ścieków. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - poseł
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

To największa inwestycja w historii gminy Daleszyce. Dziś do użytku została oficjalnie oddana nowa oczyszczalnia ścieków.

- To ważny dzień w historii naszego samorządu - podkreśla burmistrz Dariusz Meresiński. - Trzeba było podjąć odważną decyzję. To nie jest inwestycja, którą widać gołym okiem, ale z punktu widzenia ochrony środowiska oraz mieszkańców jest istotna i bardzo ważna. Ponadto, musieliśmy znaleźć spore pieniądze w budżecie - dodaje.

Proces rozbudowy oczyszczalni rozpoczął się w 2016 roku, wtedy też podjęto zabiegi o dofinansowanie. Dotychczas zakład przyjmował około 350 metrów sześciennych ścieków na dobę, a po modernizacji to około 1 tys. metrów.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że takie inwestycje są bardzo oczekiwane przez mieszkańców.

- Wraz z rozwojem różnych procesów, które zachodzą w społeczeństwie, jesteśmy producentami ogromnej ilości nieczystości i trzeba je przerobić. Ważne jest to, że władze gminy Daleszyce zadbały, aby taka oczyszczalnia powstała - mówi.

29.06.2021. Daleszyce. Oddanie do użytku oczyszczalni ścieków. Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Meresiński - burmistrz Daleszyc, senator Krzysztof Słoń, Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyskieFot. Monika Miller / Radio Kielce

Senator Krzysztof Słoń z PiS zaznacza, że do Daleszyc powinni przyjeżdżać mieszkańcy, którzy sceptycznie podchodzą do budowy na ich terenie oczyszczalni ścieków.

- To nie XXI, a XXII wiek. Zupełnie nic nie wskazuje na to, że jesteśmy w miejscu, które zbiera nieczystości z kilku miejscowości - podkreśla senator.

Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski podziękował burmistrzowi oraz radzie miasta i gminy Daleszyce za podjęcie tak poważnej inwestycji.

- To nie tylko otwarcie nowoczesnej oczyszczalni, ale tak naprawdę zakończenie procesu unowocześniania bardzo ważnej infrastruktury społecznej - dodaje.

W gminie Daleszyce znajdują się trzy oczyszczalnie ścieków. Wartość ostatniej inwestycji, to 12,5 mln zł. Część pieniędzy pochodziła z dotacji unijnych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Reklama