Nowoczesne laboratoria dla politechniki. Inwestycja prawie zakończona

Data publikacji: 30.06.2020 16:40 / Data aktualizacji: 30.06.2020 17:36
Kategoria: Wiadomości z regionu
30.06.2020. Kielce. Uroczyste otwarcie budynku CENWIS Politechniki Świętokrzyskiej

30.06.2020. Kielce. Uroczyste otwarcie budynku CENWIS Politechniki Świętokrzyskiej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Dobiega końca jedna z największych inwestycji Politechniki Świętokrzyskiej w ostatnich latach. Dziś o godzinie 14 uczelnia oficjalnie odebrała budynek kompleksu laboratoryjnego Centrum Naukowo–Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego, w skrócie CENWIS.

Będą w nim prowadzone badania na zlecenie firm i przedsiębiorstw. W nowym budynku znajdzie się sześć nowoczesnych laboratoriów, kolejne sześć będzie funkcjonowało w istniejących już gmachach uczelni. Niektóre powstały od nowa, inne kompleksowo doposażono.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej zapewnia, że inwestycja ma ogromne znaczenie nie tylko dla uczelni, ale dla całego regionu.

- Te laboratoria będą kompatybilne z kompleksem badawczym, który w Kielcach wybuduje Główny Urząd Miar. Wspólnie, a także wykorzystując laboratoria Uniwersytetu Jana Kochanowskiego stworzymy w Kielcach silny ośrodek badawczy - zapowiada rektor.

Kierownikiem projektu CENWiS jest profesor Barbara Goszczyńska. Jak tłumaczy, część laboratoriów już działa, inne czekają jeszcze na sprzęt. Badania, które się odbywają w Centrum mogą między innymi poprawić jakość dróg w całym kraju.

- Laboratorium związane z energooszczędnymi materiałami zajmuje się na przykład spienianiem asfaltu. To bardzo nowoczesna technologia, dzięki czemu nawierzchnia dróg będzie bardziej odporna i energooszczędna. To laboratorium już działa - informuje profesor Barbara Goszczyńska.

Anna Krupka, wiceminister sportu obecna na otwarciu centrum uważa, że świętokrzyskie firmy i przedsiębiorcy potrzebowali takiego zaplecza naukowego, które ułatwi im rozwój.

- Centrum przyczyni się do rozwoju świętokrzyskiej gospodarki, do rozwoju przedsiębiorstw i wzmocni współpracę nauki z biznesem. Tutejsze laboratoria mogą być wykorzystywane do badań m.in. nad nanotechnologią czy modelowaniem 3D - mówi Anna Krupka.

Współpraca uczelni z biznesem zachęci młodych ludzi do studiowania w Politechnice Świętokrzyskiej, uważa Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- To kolejne wzmocnienie potencjału naukowo-dydaktycznego naszej politechniki. To dobrze, że przemysł będzie mógł korzystać z badań prowadzonych w tych laboratoriach. To też świetny sygnał dla młodzieży, która chce, by uczelnia gdzie się kształcą miała takie powiązania z przemysłem – mówi parlamentarzysta.

Kompleks CENWIS kosztował około 75 mln zł, z czego większość to pieniądze z funduszy unijnych przyznane w ramach Kontraktu Terytorialnego Województwa Świętokrzyskiego.
Nowe laboratoria poświecił biskup kielecki Jan Piotrowski.

Reklama