Nowoczesne technologie czy turystyka? Co pomoże w rozwoju regionu? [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 19.08.2020 09:07 / Data aktualizacji: 19.08.2020 13:38
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.08.2020 Kielce. Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Założenia prezentuje Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego

19.08.2020 Kielce. Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Założenia prezentuje Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Odwrócenie niekorzystnych wskaźników demograficznych w regionie, rozwój innowacyjnej gospodarki, skuteczne wykorzystanie terenów inwestycyjnych w województwie, a także inwestycje w ochronę środowiska i ekologię - to niektóre z tematów, poruszonych podczas konsultacji nad „Strategią Rozwoju Świętokrzyskiego 2030+”.

W spotkaniu odbywającym się w Politechnice Świętokrzyskiej, oprócz władz województwa biorą udział także samorządowcy, wójtowie, burmistrzowie, przedsiębiorcy z Kielc i powiatu kieleckiego, a także świętokrzyscy parlamentarzyści.

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że jednym z kluczowych elementów w rozwoju regionu jest m.in. wykorzystanie potencjału, mającego powstać w Kielcach kampusu laboratoryjnego GUM.

- Potrzebny nam jest rozwój gospodarczy, oparty o nowoczesne technologie. Mogą je dostarczać także świętokrzyskie uczelnie. Ich rola jest co prawda wpisana w strategii, powinna być jednak jeszcze mocniej zaakcentowana. Uczelnie państwowe muszą być mocniej dostrzeżone, tak, aby móc sięgać także po środki na realizację swoich pomysłów z różnych instrumentów finansowych, w tym także z UE - dodaje.

Krzysztof Lipiec wyraził przekonanie, że debata nad strategią rozwoju województwa pozwoli na zmianę postrzegania regionu, w kraju i za granicą, bo jest to miejsce, w którym tkwi ogromny potencjał.

- To jest ten czas, aby zmienić województwo świętokrzyskie, aby naszym symbolem nie była czarownica, a łazik marsjański, z którego Kielce i nasz region słynie. Nowoczesne technologie wdrażane do przemysłu, dzięki dobrej współpracy świata nauki z biznesem to ważna rzecz. Z drugiej strony musimy postawić na turystykę, a także dalszy rozwój Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Życzyłbym wszystkim mieszkańcom, abyśmy byli przodującym regionem pod względem rozwoju w kraju - dodał parlamentarzysta.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że wyzwaniem stojącym przed regionem jest powstrzymanie odpływu zwłaszcza młodych i wykształconych mieszkańców.

- W naszym przekonaniu strategia rozwoju województwa stanowi odpowiedź na lokalne oraz globalne wyzwanie stojące przed regionem. Przedstawia spójny plan działania na najbliższe 10 lat, dlatego ważne, aby w prowadzonych konsultacjach wzięło udział jak najwięcej podmiotów społeczno-gospodarczych, które przyczynią się do przyjęcia ostatecznej wersji tego dokumentu - dodaje.

Zdaniem Renaty Janik, wicemarszałek województwa, konsultacje z mieszkańcami, samorządowcami i przedsiębiorcami pozwolą wypracować optymalną wersję strategii rozwoju regionu. Jak zaznacza, jednym z kluczowych aspektów będzie podniesienie standardu życia mieszkańców.

- Musimy cały czas czynić starania, o to, aby nasz region był konkurencyjny w porównaniu do innych województw. Mimo że w ostatnich miesiącach z UE wpłynęło do naszego regionu sporo pieniędzy, to cały czas dystans pomiędzy nami a innymi ośrodkami się powiększa - podkreśla.

Zdaniem wojewody Zbigniewa Koniusza, aby w pełni wykorzystać potencjał regionu, rozwój powinien być oparty o wyższe uczelnie oraz innowacje.

- Oparcie rozwoju na innowacyjności to jest to, czego dziś wymaga od nas społeczeństwo i Polska - podkreśla.

Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że niezwykle istotnym aspektem w konsultacjach nad strategią rozwoju województwa do 2030 roku jest głos przedsiębiorstw, ale także samorządów.

- Góry Świętokrzyskie to nie tylko potencjał historyczny i przyrodniczy, ale także pewien potencjał  gospodarczy. Trzeba to wykorzystać jako mocny element tej strategii. Ponadto należy nadal wykorzystywać i rozwijać turystykę uzdrowiskową i sanatoryjną, która zwłaszcza na południu regionu jest wyjątkowo mocna - zaznacza.

Z kolei poseł Adam Cyrański z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że w strategii koniecznie należy uwzględnić zwiększenie nakładów finansowych na edukację dla świętokrzyskich uczelni, zapewnienie szerokiego dostępu do Internetu dla wszystkich mieszkańców, a także działania związane ze zwiększeniem możliwości komunikacyjnych regionu, m.in. poprzez budowę drogi krajowej 74.

Konsultacje społeczne nad strategią rozwoju województwa potrwają do 30 września. Spotkania otwarte i konsultacje terenowe odbędą się w każdym z powiatów województwa.

Reklama