Nowoczesny sprzęt z Funduszu Sprawiedliwości ratuje życie każdego dnia

Data publikacji: 23.06.2020 10:21 / Data aktualizacji: 23.06.2020 13:23
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.06.2020 Czerwona Góra. Konferencja ministra Zbigniewa Ziobry. Na zdjęciu (od lewej): poseł Mariusz Gosek, Tomasz Jamka - członek zarządu województwa, Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości, senator Jacek Włosowicz

23.06.2020 Czerwona Góra. Konferencja ministra Zbigniewa Ziobry. Na zdjęciu (od lewej): poseł Mariusz Gosek, Tomasz Jamka - członek zarządu województwa, Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości, senator Jacek Włosowicz
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Prawie 2 tys. pacjentów od lutego zostało przebadanych tomografem komputerowym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze. Urządzenie zostało kupione za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości.

- Specjalistyczny sprzęt jest niezbędny, szczególnie gdy potrzebna jest szybka diagnostyka - informuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który we wtorek przyjechał do Kielc.

Jak dodał, do szpitala w Czerwonej Górze często trafiają osoby po wypadkach, które wymagają precyzyjnych badań, tak, aby jak najszybciej podjąć prawidłowe leczenie.

Urządzenie pracuje od połowy lutego. Zastępca dyrektora szpitala, Marzanna Bełtowska-Gołuch dodaje, że jest to sprzęt nowej generacji, który znacznie zwiększył możliwości diagnostyczne.

- Tomograf jest bezpieczny dla pacjentów, dlatego że można zredukować dawkę oraz obliczyć promieniowanie w zależności od potrzeb - mówi.

Zaznacza, że poprzednie urządzenie od pewnego czasu się psuło, a koszty związane z naprawą były wysokie.

- Przestoje w badaniach powodowały, iż szpital musiał dokładać pieniądze do transportu pacjentów, którzy jeździli do Kielc. Zakup sprzętu był bardzo potrzebny. W imieniu szpitala i pacjentów chciałam za niego podziękować - zwróciła się do ministra.

Koszt zakupu urządzenia wyniósł 3,5 mln zł.

W spotkaniu z mediami przed budynkiem lecznicy wziął udział także Tomasz Jamka, członek zarządu województwa, który zauważył, że wsparcie dla szpitali w regionie z Funduszu Sprawiedliwości wynosi prawie 15 mln zł. 

Senator Jacek Włosowicz dodał, że ta pomoc świadczona jest już od kilkunastu miesięcy.

- Transformacja Funduszu Sprawiedliwości, która była krytykowana, okazała się bardzo skuteczna. Będziemy kontynuowali tę pomoc - zaznacza.

Poseł Mariusz Gosek zauważył także, że to nie jedyne działania, jakie minister Zbigniew Ziobro podejmuje na rzecz mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Dzięki jego decyzjom, 11 mln zł zostało przekazane na rzecz jednostek OSP.

Minister Zbigniew Ziobro był dziś też gościem Radia Kielce. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

Reklama