Nowoczesny system wykryje pożar w lesie

Data publikacji: 11.05.2021 09:42
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.05.2021. Radoszyce. System przeciwpożarowy

11.05.2021. Radoszyce. System przeciwpożarowy
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Nowoczesny system przeciwpożarowy został uruchomiony w Nadleśnictwie Radoszyce. Kamery na 30-metrowych wieżach bardzo szybko rozpoznają dym w lesie i automatycznie uruchamiają alarm.

Pożary w lasach, a także wypalanie traw to problem, z którym leśnicy i strażacy walczą od początku wiosny do późnej jesieni. Jak informuje Damian Mazur z Nadleśnictwa Radoszyce, nowy system umożliwia wykrycie pożaru na podstawie obrazu dymu przesyłanego na bieżąco przez kamery do biura.

- Na podstawie barwy, jej nasycenia i konturu, który pojawia się na ekranie system uruchamia alarm dźwiękowy i przesyła stopklatkę do komputera sterującego w biurze - wyjaśnia.

11.05.2021. Radoszyce. System przeciwpożarowyFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

System umożliwia szybką lokalizację pożaru, ponieważ kamery są w stanie określić dokładne współrzędne miejsca, z którego dobiega dym. Zgłoszenia są weryfikowane przez pracowników. Jak dodaje leśnik, program na bieżąco „uczy się” danego terenu i alarm nie jest uruchamiany, gdy w kadrze pojawia się na przykład chmura zbliżona kolorystycznie do dymu.

Nowe rozwiązanie jest też dużym ułatwieniem dla pracowników, którzy nie muszą latem na metalowych wieżach obserwować terenu okolicznych lasów - mówi nadleśniczy Mateusz Garbacz.

- Ci ludzie nie muszą już siedzieć w wieżach podczas upału, gdy jest duże zagrożenie pożarowe. Obecnie ustawione są tam jedynie kamery, a pracownicy w komfortowych warunkach w biurze obserwują teren - dodaje.

W ubiegłym roku w Nadleśnictwie Radoszyce spłonęły dwa hektary lasów. W większości pożary spowodowane były podpaleniem lub zaprószeniem ognia.

11.05.2021. Radoszyce. System przeciwpożarowyFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Reklama