Nowotwór nie zaczeka do końca pandemii. Małe zainteresowanie badaniami profilaktycznymi

Data publikacji: 27.01.2021 07:49
Kategoria: Zdrowie /Źródło: TVP3 Kielce
Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dramatycznie spadła liczba osób, które w regionie korzystają z darmowych badań profilaktycznych. Lekarze mówią wprost - rak nie poczeka do końca pandemii. A wczesne wykrycie nowotworu - daje szanse by wyzdrowieć.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza na badania przesiewowe w ramach Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi „Twój świadomy wybór”.

Jak informuje TVP3 Kielce, program skierowany jest do osób w wieku 40-65 lat, które palą papierosy, nadużywają alkoholu oraz u których przez ponad trzy tygodnie wystąpił jeden z sześciu objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych, takich jak:

- pieczenie języka,
- niegojące się owrzodzenia,
- czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
- ból gardła,
- przewlekła chrypka,
- guz na szyi,
- niedrożność lub krwawy wyciek z nosa,
- ból w trakcie połykania.

W ciągu ostatnich 15 lat zachorowalność na nowotwory głowy i szyi wzrosła w Polsce o 20 proc. Rocznie notuje się w Polsce 12 tys. nowych zachorowań i blisko sześć tys. zgonów. Najmłodszy pacjent ŚCO z zaawansowanym rakiem krtani miał 34 lata.

– Powinna się nam zapalić czerwona lampka, gdy objawy związane z banalną infekcją górnych dróg oddechowych, takie jak chrypa, ból gardła, ból przy połykaniu, katar, szczególnie jednostronny, trwają dłużej niż trzy tygodnie. Jeśli nawet jeden z tych objawów trwa dłużej niż trzy tygodnie, trzeba skontaktować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub umówić wizytę u laryngologa – mówi dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi.

Wysoka zachorowalność na nowotwory głowy i szyi spowodowana jest nadużywaniem kancerogenów, które w powiązaniu z nadużywaniem alkoholu dramatycznie zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Samo palenie tytoniu zwiększa to ryzyko 30-krotnie, samo nadużywanie alkoholu – 10-krotnie, natomiast alkohol w połączeniu z papierosami podwyższa ryzyko aż 300-krotnie.

Do tej pory z badań przesiewowych skorzystało dziewięć tys. osób. U 60 pacjentów wykryto nowotwór. Niestety z powodu epidemii koronawirusa wiele osób przekłada badania profilaktyczne na późniejszy termin. Lekarze dziennie są wstanie przyjąć 25 pacjentów, a zgłasza się ich zaledwie kilku w ciągu doby. To ogromny błąd, gdyż choroba nie poczeka.

- Nie ma kontaktu z innymi pacjentami szpitala. Mamy sprzęt ochrony osobistej. Nie ma się czego bać. Sprzęt diagnostyczny po każdym pacjencie jest dezynfekowany - stąd pacjenci są umawiani na godziny, żeby się nie gromadzili, nie stali blisko siebie – tłumaczy Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO w Kielcach.

Do końca roku z bezpłatnych badań i konsultacji laryngologicznych może skorzystać jeszcze 3 tysiące osób. Nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy się zarejestrować telefonicznie pod numerem 41 36 74 653 i w ten sposób wyprzedzić nowotwór.

Reklama