Nowy doktor honoris causa na Politechnice Świętokrzyskiej

Data publikacji: 01.07.2020 13:23
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.07.2020 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Tytuł doktora honoris causa dostał profesor Lech Czarnecki. Z prawej rektor Wiesław Trąmpczyński

01.07.2020 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Tytuł doktora honoris causa dostał profesor Lech Czarnecki. Z prawej rektor Wiesław Trąmpczyński
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Politechnika Świętokrzyska ma nowego doktora honoris causa. Uczelnia nadała ten zaszczytny tytuł profesorowi Lechowi Czarneckiemu. To wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie inżynierii lądowej oraz ekspert w dziedzinie materiałów budowlanych.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla ogromne dokonania naukowe nowego doktora honoris causa.

- Z nami jest związany od dosyć dawna, bo od lat 70. Wspiera nasze działania naukowe, a także uczestniczy w rozwoju kadr. To osoba o dużym autorytecie w kraju i za granicą - podkreśla rektor.

Profesor Lech Czarnecki pełni funkcję sekretarza naukowego Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, wcześniej przez wiele lat pracował w Politechnice Warszawskiej, gdzie przez jakiś czas był prorektorem. Jak mówi, kiedy dostał wiadomość o decyzji władz Politechniki Świętokrzyskiej był zaskoczony, ale jednocześnie również dumny, że stanie się częścią społeczności akademickiej kieleckiej uczelni.

- Politechniki, z którą miałem styczność od właściwie zarania swojej działalności naukowej. To tu jako młody doktor byłem zapraszany z wykładami dotyczącymi trwałości materiałów i konstrukcji - opowiada profesor Lech Czarnecki.

Wśród wielu sukcesów i osiągnięć, które ma na koncie, profesor Lech Czarnecki szczególnie ceni swoje badania dotyczące betonów żywicznych. Przez 10 lat pełnił funkcję wiceprezydenta i prezydenta międzynarodowej organizacji zajmującej się naukowo tymi materiałami. Ale bardzo ważne jest dla niego wykształcenie licznej grupy naukowców. Pod jego kuratelą dwie osoby osiągnęły tytuły profesorów zwyczajnych, kolejne dwie profesorów uczelnianych. Wypromował też liczne grono doktorów nauk technicznych.

Dzisiejsza uroczystość była też wyjątkowa z innego względu. Po raz pierwszy odbywała się zdalnie, a w uroczystości brała udział minimalna liczba osób, całość transmitowana była w Internecie. Podyktowane to było względami bezpieczeństwa.

Reklama