Nowy dworzec w Jędrzejowie już służy pasażerom [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 27.07.2021 15:17
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.07.2021. Jędrzejów. Centrum komunikacyjne

27.07.2021. Jędrzejów. Centrum komunikacyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Centrum Komunikacji w Jędrzejowie jest już dostępne dla pasażerów. Do ich użytku oddano nowoczesną poczekalnię wraz ze stanowiskami autobusowymi oraz parking. Pierwsze kursy komunikacji miejskiej ruszyły dziś (wtorek) rano.

Jak mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa, mimo że dworzec został dopiero otwarty, już widać zainteresowanie ze strony mieszkańców i przewoźników. Włodarz miasta zaznacza, że obiekt jest nowoczesny i przestronny, co powinno być ułatwieniem w codziennym korzystaniu z niego przede wszystkim dla pasażerów.

- Dzisiaj komunikacja miejska w Jędrzejowie wraca w miejsce, z którego zawsze odjeżdżała i będzie cały czas tu funkcjonować. Wygląd i kolorystyka dworca nie są przypadkowe. Kolory peronów mają orientować pasażerów skąd odjeżdżają poszczególne autobusy. Czerwony i niebieski to linie dalekobieżne, żółty - busy, a zielony to komunikacja miejska. Nie wszystko jest jeszcze skończone. Jednak nie chcieliśmy czekać i staraliśmy się, by komunikacja miejska jak najszybciej rozpoczęła działalność - powiedział.

Burmistrz dodaje, że pierwszy przewoźnik już uzgadnia z miastem nowy rozkład jazdy oraz warunki korzystania z dworca. Kolejni również przygotowują podobne wnioski. Co ważne, większość z nich deklaruje chęć wdrożenia zmian w życie od 1 września tego roku. Po przywróceniu większości zawieszonych na czas wakacji kursów.

Marcin Piszczek przyznaje, że dotychczas w Jędrzejowie brakowało centralnego miejsca odprawy pasażerów. Do tej poru busy i autobusy prywatnych przewoźników zatrzymywały się na ulicach całego miasta, co było przyczyną komunikacyjnego chaosu i niejednokrotnie wprowadzało pasażerów w błąd.

- W Jędrzejowie brakowało takiego miejsca. Oczywiście zmiany nie zostaną wprowadzone z dnia na dzień. Nie ukrywam, że stosujemy pewne zachęty wobec przewoźników, jak zwolnienie z opłat za korzystanie z dworca. Ponadto, mając w pamięci doświadczenia Kielc, nieco się wahamy, ale możliwe, że przyjmiemy uchwałę określającą początkowy i końcowy przystanek w granicach miasta. Po to, aby mieszkańcy i turyści mieli pewność, że przychodząc na dworzec zawsze znajdą kursy, których oczekują - podkreślił.

Pasażerowie są bardzo zadowoleni z powstania nowego Centrum Komunikacyjnego. Jednak pewne zastrzeżenia pojawiły się zwłaszcza ze strony kierowców busów i autobusów.

- Taka inwestycja była bardzo potrzebna. Wszystko jest na miejscu. Wysiadając z pociągu można od razu przesiąść się do autobusu - mówiła mieszkanka Jędrzejowa. - Ten dworzec był potrzebny, zaraz obok jest dworzec kolejowy. Teraz wystarczy przejść kilka metrów, aby wsiąść do autobusu lub busa - powiedział pasażer oczekujący na autobus.

- Jedyne czego brakuje to poczekalnia dla kierowców dalekobieżnych, którzy między poszczególnymi kursami czekają niejednokrotnie po kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. W takim miejscu mogliby odpocząć i coś zjeść - zaznacza kierowca miejskiego autobusu.

Budowa nowego Centrum Komunikacyjnego w Jędrzejowie trwała półtora roku. Łączny koszt inwestycji to ponad 7 mln zł.

Reklama