Nowy kierunek scali obie kieleckie uczelnie

Data publikacji: 02.10.2020 17:48
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.10.2020. Kielce. Spotkanie rektorów Politechniki Świętokrzyskiej i UJK. Na zdjęciu (od lewej): prof. Stanisław Głuszek - rektor UJK, prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba - rektor PŚk

02.10.2020. Kielce. Spotkanie rektorów Politechniki Świętokrzyskiej i UJK. Na zdjęciu (od lewej): prof. Stanisław Głuszek - rektor UJK, prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba - rektor PŚk
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Inżynieria biomedyczna - to nowy kierunek, który będą prowadzić wspólnie Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Rektorzy obu uczelni wraz ze współpracownikami spotkali się, by ustalić szczegóły nowego kierunku.

Jego pomysłodawcą jest profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Jak tłumaczy, już w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał, że jako rektor chciałby zacieśnić współpracę z UJK. Stąd projekt wspólnego kształcenia studentów.

- Jest to już spotkanie robocze i chcemy, żeby 1 października 2021 już pojawił się ten wspólny kierunek. Do 31 grudnia planujemy opracować programy nauczania - dodaje rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Profesor Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego jest przekonany, że współpraca obu uczelni przyniesie dużo dobrego mieszkańcom województwa świętokrzyskiego i pacjentom świętokrzyskich szpitali.

- Inżynieria biomedyczna od wielu lat odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju medycyny i w realizacji różnych świadczeń leczniczych. Na przykład różnorakie protezy, w postaci protez dróg żółciowych, protez naczyniowych, to wszystko jest bioinżynieria medyczna i to bioinżynieria bardzo zaawansowana - mówi rektor UJK.

Jako kolejne przykłady podaje też aparaturę do radiologii i radioterapii, jak i do diagnostyki obrazowej. Według wstępnych ustaleń, na bioinżynierii medycznej miałoby kształcić się około 30 studentów. Jak dodaje rektor Stanisław Głuszek, niewykluczone, że w przyszłości powstanie więcej kierunków prowadzonych wspólnie z Politechniką Świętokrzyską, a nawet międzyuczelniany wydział.

Reklama