Nowy konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej

Data publikacji: 23.02.2021 11:28
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
23.02.2021. Kielce. Wojewoda świętokrzyski powołał nowego konsultanta w dziedzinie medycyny paliatywnej. Na zdjęciu (od lewej): Agnieszka Toczek-Wasiak - konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

23.02.2021. Kielce. Wojewoda świętokrzyski powołał nowego konsultanta w dziedzinie medycyny paliatywnej. Na zdjęciu (od lewej): Agnieszka Toczek-Wasiak - konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Agnieszka Toczek-Wasiak została wojewódzkim konsultantem w dziedzinie medycyny paliatywnej. Akt powołania na to stanowisko wręczył jej Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Jak powiedział, zapotrzebowanie na opiekę paliatywną w naszym województwie jest duże, jednak świętokrzyskie placówki dysponują ponad 120 łóżkami przeznaczonymi dla osób chorych paliatywnie i na ten moment jest to liczba wystarczająca.

- W świętokrzyskich placówkach jest sporo łóżek dla pacjentów paliatywnych. Takie miejsca są nie tylko w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, gdzie jest oddział poświęcony tego typu schorzeniom, ale takie łóżka są również w hospicjach, w związku z tym pod tym względem nasze województwo jest dobrze zaopatrzone - dodał Zbigniew Koniusz.

Agnieszka Toczek-Wasiak posiada dwie specjalizacje: z zakresu medycyny rodzinnej i medycyny paliatywnej. Pełni funkcję starszego asystenta w zakładzie medycyny paliatywnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Jak powiedziała, przed nią trudne zadanie, ponieważ w naszym regionie, podobnie jak w całej Polsce jest mało specjalistów z zakresu medycyny paliatywnej.

- Chciałabym rozwijać medycynę paliatywną w województwie świętokrzyskim żeby nie doszło do braków kadrowych. Przybywa bardzo dużo pacjentów chorych na nowotwory. Niestety obserwujemy zjawisko opóźniania diagnozy. Nie mówi się też niestety o tym, że leczenie towarzyszące w chorobie nowotworowej ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta, dla jego poczucia zaopiekowania się nim - dodała Agnieszka Toczek-Wasiak.

Konsultanci powoływani są na pięcioletnią kadencję. Są oni istotnym elementem nadzoru specjalistycznego w ochronie zdrowia. Celem ich działań jest poprawa jakości oraz osiągnięcie ujednoliconych standardów w opiece medycznej.

23.02.2021. Kielce. Wojewoda świętokrzyski powołał nowego konsultanta w dziedzinie medycyny paliatywnej. Na zdjęciu (od lewej): Agnieszka Toczek-Wasiak - konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyskiFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Reklama