Nowy pomnik przyrody, tym razem to góra

Data publikacji: 21.09.2020 12:38
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Nadleśnictwo Daleszyce/facebook

Góra Kamień położona w leśnictwie Trzemosna uzyskała status pomnika przyrody nieożywionej.

Jak informuje Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce, wzgórze jest położone w obszarze Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Ma wysokości 297 m.n.p.m.

- Zwieńczone jest na samym szczycie wychodnią skalną z piaskowca. To bardzo malownicze miejsce, ponieważ piaskowiec w wielu miejscach jest porośnięty mchami i na pewno jest cenny również geologiczne - zaznaczył.

Góra jest ważna również dla leśników z Nadleśnictwa Daleszyce.

- Znajduje się w jego sąsiedztwie nasza wieża pożarowa, która pomaga wykrywać ogień na terenach leśnych w całym naszym nadleśnictwie i sąsiednich, m.in. Łagów i Chmielnik - dodaje.

Status pomnika nadaje się po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Obiekt zyskuje w ten sposób dodatkową ochronę prawną, w szczególności przed zniszczeniem lub przekształceniem obszaru.

W Nadleśnictwie Daleszyce znajduje się łącznie osiem pomników przyrody ożywionej. To m.in.: lipa szerokolistna w leśnictwie Łuczewnica i cis pospolity w leśnictwie Trzemosna. Są także trzy pomnik przyrody nieożywionej, w tym np. rumowisko skalne w leśnictwie Sieraków.

Do nowego pomnika: Góry Kamień można dotrzeć rowerem albo pieszo. W miejscowości Trzemosna należy trzymać się szlaku Green Velo i leśnej drogi. Wzniesienie znajduje się w pobliżu wieży obserwacyjnej.

Reklama