Nowy program dla samorządów. Znamy szczegóły

Data publikacji: 25.06.2020 11:12
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.06.2020 Kielce. UW.  Briefing dotyczący Funduszu Inwestycji Samorządowych, Senator Krzysztof Słoń i wojewoda Zbigniew Koniusz

25.06.2020 Kielce. UW. Briefing dotyczący Funduszu Inwestycji Samorządowych, Senator Krzysztof Słoń i wojewoda Zbigniew Koniusz
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prawie 230 mln złotych trafi do województwa świętokrzyskiego w ramach tzw. tarczy dla samorządów. Będzie to możliwe dzięki utworzonemu z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy Funduszu Inwestycji Samorządowych.

Dziś wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przedstawił założenia nowego programu w regionie.

Jak stwierdził, inicjatywa prezydenta jest odpowiedzią na liczne apele samorządów, które poniosły duże straty w związku z epidemią koronawirsa.

- Odpowiedź rządu jest skierowana we właściwym momencie. Obecnie podliczono już większość strat, między innymi z tytułu zmniejszenia wpływów z podatku PIT. Samorządy potrzebują pieniędzy na inwestycje, dlatego odpowiedzią rządu jest Funduszu Inwestycji Samorządowych, którego łączna kwota wynosi prawie 6 mld złotych - dodaje.

Zbigniew Koniusz podkreśla, że ogromne wsparcie na rozwój inwestycji, a także wkład własny w różne zadania trafi także do samorządów świętokrzyskich.

- Możemy powiedzieć z dumą, że w naszym regionie głównym beneficjentem będzie powiat kielecki, do którego trafi 80 mln złotych.

Pozostałe powiaty województwa świętokrzyskiego również otrzymają ogromne wsparcie.

- Do gmin powiatu buskiego trafi ponad 17 mln złotych, powiat jędrzejowski otrzyma ponad 15 mln złotych, powiat kazimierski ponad 7 mln zł, opatowski 7 mln zł, konecki 16 mln zł, ostrowiecki ponad 14 mln zł, pińczowski 6 mln zł, sandomierski 14 mln zł, skarżyski 10 mln, starachowicki 20 mln zł oraz staszowski ponad 11 mln zł - wyjaśnia.

Zbigniew Koniusz zaznacza, że te pieniądze mają zapewnić płynność inwestycji realizowanych przez samorządy. Można je wykorzystać na dowolny cel.

Zdaniem senatora PiS Krzysztofa Słonia Fundusz Inwestycji Samorządowych jest wyrazem troski o zrównoważony rozwój kraju. Jak stwierdził, kolejny element tarczy antykryzysowej pozytywnie wpłynie na stan finansów samorządów terytorialnych, a także realizację ważnych inwestycji.

- Nawet te stosunkowo niewielkie inwestycje w drogi, szkoły czy infrastrukturę są istotne nie tylko dla samorządów, ale także dla wielu lokalnych firm, które będą mogły wystartować w ogłaszanych przetargach. To możliwość utrzymania miejsc pracy i możliwości rozwoju lokalnych przedsiębiorstw. To pokazuje, że zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę fundusz to inwestycja nie tylko w samorządy, ale także w gospodarkę - dodaje.

Krzysztof Słoń wyraził nadzieję, że parlament w szybkim tempie przyjmie ustawę w sprawie Funduszu Inicjatyw Samorządowych, dzięki czemu pieniądze w niedługim czasie będą mogły popłynąć do gmin i powiatów.

Reklama