Nowy rząd z Jarosławem Kaczyńskim i świętokrzyskim posłem

Data publikacji: 06.10.2020 14:59
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: nowi ministrowie po rekonstrukcji rządu

Na zdjęciu: nowi ministrowie po rekonstrukcji rządu
Fot. Krystian Maj / KPRM

Świętokrzyski poseł Porozumienia Michał Cieślak znalazł się w gronie nowych ministrów, którym prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje na stanowiska. Poseł Cieślak będzie ministrem bez teki. Zdaniem świętokrzyskich parlamentarzystów, Rada Ministrów po zmianach, będzie kontynuowała cykl reform Zjednoczonej Prawicy.

W ocenie posła Krzysztofa Lipca, lidera świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, nowy rząd czeka wiele wyzwań, związanych między innymi z pandemią.  

- Dziś musimy mierzyć się z koronakryzysem. Chcemy wprowadzić nasz kraj na dobrą ścieżkę rozwoju. W tym niełatwym czasie mamy dobry start, dzięki wcześniejszym działaniom rządu, który zabiegał o skuteczną politykę finansów publicznych, a także programy społeczne, które zostaną utrzymane. W czasie kryzysu związanego z pandemią stawiamy na rozwój - dodaje.  

Poseł Krzysztof Lipiec odnosząc się do składu nowego rządu, w którym znalazł się Jarosław Kaczyński stwierdził, że jego obecność spowoduje, że prace gabinetu będą przebiegać jeszcze szybciej, a sama osoba prezesa PiS spowoduje, że wszelkie sprawy wymagające konsultacji będą rozwiązywane w Radzie Ministrów bez zbędnej zwłoki.

Zdaniem wiceminister Anny Krupki, rząd po rekonstrukcji będzie kontynuował dotychczasową misję. Jak zaznacza, dużym wzmocnieniem dla Rady Ministrów jest wejście w jej skład gabinetu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Zmiana strukturalna wpłynie także na lepszą i bardziej skuteczną decyzyjność rządu, jest to możliwe dzięki łączeniu dotychczasowych resortów. Między innymi moje ministerstwo zostało połączone z ministerstwem kultury, które od dziś stanowić będą jeden resort kultury i sportu.

Zmiany w rządzie stanowią odpowiedź na nowe wyzwania jakie stoją przed Polską i światem w postaci epidemii i kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirsua - podkreśla.

Poseł Mariusz Gosek, świętokrzyski parlamentarzysta Solidarnej Polski także zwraca uwagę na obecność w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Jak podkreśla, po rekonstrukcji Rada Ministrów będzie dalej realizowała program wyborczy obiecany Polakom.

- To dobry program na trudne czasy. Przed pandemią przyjęliśmy  zrównoważony budżet bez deficytu, jednak COVID-19 zmienił wszystko, deficyt musiał się powiększyć, taką sytuację mamy na całym świecie, jednak mimo to opozycja cynicznie wykorzystuje ten argument do bezpodstawnej krytyki. Nowi ministrowie to sprawdzone nazwiska, które gwarantują skuteczność podejmowanych decyzji - dodaje.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia z PiS, po rekonstrukcji rząd premiera Mateusza Morawieckiego będzie mógł podejmować jeszcze szybsze i skuteczniejsze decyzje.

- Zmniejszenie liczby ministerstw to odpowiedź na zapotrzebowanie nowocześnie zarządzanego kraju. Rząd, który zaproponował premier Morawiecki  będzie rządem, w którym Zjednoczona Prawica będzie realizować dotychczas rozpoczęte reformy, jak również nowe cele i wyzwania - dodaje.

Po rekonstrukcji liczba ministerstw w rządzie zmniejszyła się z 20 do 14 resortów. Do rządu w randze wicepremiera wszedł między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z kolei Jarosław Gowin objął funkcję wicepremiera, który pokieruje resortem rozwoju, pracy i technologii. Minister Michał Cieślak, świętokrzyski parlamentarzysta Porozumienia będzie odpowiedzialny za rozwój samorządów.

Reklama