Nowy szlak dla turystów. Wiedzie ze Starachowic do Michniowa

Data publikacji: 16.11.2020 07:38
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim powstał nowy szlak turystyczny. Wyznaczono go na trasie przez Wąchock i Wykus do Michniowa.

Czarny szlak pieszy rozpoczyna się przy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Stąd przez groblę na Pasterniku i ulicę Nowowiejską wiedzie do granicy miasta. Dalej prowadzi przez polanę Langiewicza na Wykus - informuje zastępca burmistrza Wąchocka Sebastian Staniszewski.

- Na tym odcinku szlak został wydłużony o miejsca, w których widoczne są fragmenty ruin kolejki wąskotorowej z dwoma przepustami. Przy ich omijaniu można podziwiać, jak były budowane - wyjaśnia.

Dalej nowo wyznaczony szlak prowadzi przez wzgórze Kropka do Wykusu. Stąd turysta będzie mógł przejść obok mogiły warszawiaków, a dalej na drodze wiodącej do miejscowości Kaczka zobaczyć kolejną ciekawostkę historyczną. Znajdują się  tam pozostałości po 200-letnim kanale zbierającym wodę na odcinku 9 kilometrów z Siekierna do Mostek. Woda poruszała maszyny, które znajdowały się w zakładach w Mostkach i Parszowie. Z kolei na wysokości Czarnego Lasu szlak prowadzi starym nasypem wąskotorówki do Burzącego Stoku, gdzie łączy się ze szlakiem niebieskim. Dalej można przejść do Michniowa.

Cała trasa ma kilkanaście kilometrów długości. Szlak częściowo już jest wyznaczony, a jego nowy fragment będzie oznaczony wiosną. To inicjatywa Międzyszkolnego Oddziału PTTK w Starachowicach.

- Szlak wymagał odświeżenia, stąd pomysł, aby go wyznaczyć ponownie i wydłużyć. Udało się tego dokonać ze zgodą Nadleśnictw w Skarżysku i Suchedniowie, które są gospodarzami terenów leśnych - wyjaśnia.

W planach jest wydanie broszury opisującej najważniejsze miejsca przyrodnicze i historyczne nowo wyznaczonej trasy. Zdaniem Sebastiana Staniszewskiego, czarny szlak na Wykus może być alternatywą dla niebieskiego szlaku z Wąchocka do Cedzyny oraz stać się kolejnym sposobem na poznawanie Gór Świętokrzyskich.

Reklama