Nowy wóz gaśniczy dla strażaków z Kozubowa [ZDJĘCIA, FILM]

Data publikacji: 11.12.2020 18:08
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.12.2020. Kozubów. Przekazanie nowego wozu ratowniczo-gaśniczego. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, minister Michał Cieślak, Piotr Smogór - prezes OSP Kozubów, Włodzimierz Badurak - burmistrz Pińczowa

11.12.2020. Kozubów. Przekazanie nowego wozu ratowniczo-gaśniczego. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, minister Michał Cieślak, Piotr Smogór - prezes OSP Kozubów, Włodzimierz Badurak - burmistrz Pińczowa
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Nowoczesny wóz ratowniczo-gaśniczy otrzymali dziś druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozubowie w gminie Pińczów. Z kolei dotychczas używany przez druhów z Kozubowa pojazd trafi do zaprzyjaźnionej jednostki OSP.

Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa podkreślił, że to pierwszy od kilku lat tak poważny zakup dla strażaków ochotników.

- Przekazany dziś pojazd z pewnością będzie służył nie tylko mieszkańcom gminy, ale i całego powiatu, bo jednostka wpisana jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, czyli działa w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i pożarniczej. To prężna i aktywna jednostka - dodaje.  

Minister Michał Cieślak zaznaczył, że współpraca z samorządami lokalnymi jest jednym z priorytetów rządu, czego przykład stanowi przekazanie strażakom wozu ratowniczo-gaśniczego.

- Chciałbym, aby ten samochód służył długo, aby niósł pomoc, aby służył do szkolenia młodych adeptów szkoły pożarniczej i był zachętą dla młodzieży, która wiąże swoje plany ze służbą - dodał minister.

Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreślił, że samochód to ważny instrument w ciężkiej pracy strażaka.

- Cieszę się z tego, że do tej pracy garną się coraz to nowe pokolenia. Mam nadzieję, że samochód ściągnie na teren tej jednostki wielu druhów i druhen po to, żeby ta praca miała swoją kontynuację - zaznaczył.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa zaznaczył, że to przykład, który pokazuje, jak praca wielu ludzi i kilku instytucji składa się na jeden wielki sukces.

- Życzę wszystkim druhom i druhnom, aby św. Florian nie wypuszczał was spod swojej opieki, a ten samochód żeby służył jedynie do zabezpieczania imprez na terenie miasta i gminy, a rzadziej do akcji ratowniczych - powiedział.

Jarosław Huk, zastępca komendanta powiatowego PSP w Pińczowie zaznaczył, że samochód przyczyni się do zwiększenia przede wszystkim bezpieczeństwa pożarowego. Dodał, że wyposażenie będzie pozwalało na udział druhów w różnego rodzaju zdarzeniach, w przypadku ratowania mienia i życia.

- Mam nadzieję, że strażacy staną na wysokości zadania. Będą ciągle aktywni, w dyspozycji, gotowi do wyjazdu - powiedział.

Piotr Smogór, od 10 lat prezes OSP Kozubów, przypomniał, że jednostka została utworzona w 1951 roku. Wyraził zadowolenie, że w końcu do strażaków trafił sprawny wóz wyposażony m.in. w zbiornik na wodę o pojemności 3 tys. litrów.

- W przyszłości chcielibyśmy wybudować nowy garaż i wymienić wysłużony sprzęt - dodał.

Całkowity koszt wozu to 774,9 tys. zł. Środki na jego zakup pochodzą z: budżetu gminy Pińczów, Funduszu Sołeckiego wsi Kozubów, budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

adv adv
Wiadomości
Reklama