Nuncjusz apostolski otworzył 21. edycję Sacroexpo

Data publikacji: 28.09.2020 13:46
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.09.2020. Kielce. SACROEXPO - XXI Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Mochoń - prezes zarządu Targów Kielce, Salvatore Pennacchio - nuncjusz apostolski w Polsce, biskup Marian Florczyk, Paweł Łukaszewski

28.09.2020. Kielce. SACROEXPO - XXI Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Mochoń - prezes zarządu Targów Kielce, Salvatore Pennacchio - nuncjusz apostolski w Polsce, biskup Marian Florczyk, Paweł Łukaszewski
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Targach Kielce rozpoczęła się XXI edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo.

Otworzył ją nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, który wręczył także medale Per Artem Ad Deum. Przyznaje ją od 15 lat Papieska Rada ds. Kultury.

Medale otrzymali Paweł Łukaszewski, Leszek Sosnowski i pośmiertnie - Jerzy Skąpski. Pierwszy z nich to wybitny kompozytor, przedstawiciel sakralnego nurtu muzyki współczesnej, drugi to dziennikarz i twórca wydawnictwa Biały Kruk, a trzeci - jeden z najwybitniejszych na świecie witrażystów. Ich dzieła i sylwetki można lepiej poznać na specjalnej wystawie poświęconej twórczości nagrodzonych, prezentowanej podczas Sacroexpo.

Leszek Sosnowski, odbierając medal podkreślił, że zawdzięcza go w pewien sposób św. Janowi Pawłowi II.

- Bardzo wiele osiągnięć naszego wydawnictwa to w pewien sposób jego zasługa. Wydaliśmy ok. 150 książek poświęconych Ojcu Świętemu. Największa radość była wtedy, gdy mogliśmy wydawać jego dzieła i książki o nim przy współpracy z Janem Pawłem II. Teraz robimy to już bez niego. Upamiętnianie dzieła i osoby Jana Pawła II, naszego wielkiego świętego, to nasz obowiązek - zaznaczył.

Biskup kielecki Jan Piotrowski podkreśla, że to ważne, iż mimo ograniczeń udało się zorganizować kolejną edycję Sacroexpo. Zaznacza, że dzięki organizacji tych targów w Kielcach - może z nich skorzystać wielu kapłanów diecezji kieleckiej.

- Nie da się przecenić tego wydarzenia, które trwa od 21 lat. To się przekłada na pewne propozycje praktyczne, ale też na budowanie wewnętrznej dojrzałości w odkrywaniu sztuki sakralnej i właściwego jej wykorzystania zarówno w nowych jak i zabytkowych obiektach sakralnych. Nasi duszpasterze zyskują tu warsztat praktyczny tego, co można zrobić nie tylko w wymiarze duchowym, ale i praktycznym, by dbać o świątynie - dodaje.

Z kolei wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreślił, że to targi o uznanej renomie, istotne nie tylko z punktu widzenia województwa.

- To jest próba odniesienia wrażliwości ludzi współczesnych, XXI wieku - do wieczności, do Boga. Przedtem budowano piękne katedry w różnych stylach. Teraz też się staramy by nasze kościoły, miejsca spotkań z Bogiem były jak najpiękniejsze. Te targi pokazują, co w tym obszarze jest w nas - dodaje.

W sumie podczas Sacroexpo swoją ofertę prezentuje 128 firm, poza polskimi także z Włoch, Słowenii, Ukrainy, Chorwacji, Czech i USA.

Dziś (poniedziałek) i jutro (wtorek) targi można odwiedzać do godz. 17, a w środę do godz. 16. Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązuje wcześniejsza rejestracja na stronie Targów Kielce.

Reklama