O czym mówi kolęda „O gwiazdo betlejemska”?

Data publikacji: 26.12.2020 17:47
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Kolędy, czyli pieśni o narodzeniu Jezusa, to ważny element pobożności chrześcijańskiej. Muzealnicy z Muzeum im. Orła Białego przypominają historię swoich ulubionych kolęd, zachęcając do ich śpiewania.

Dyrektor placówki Grzegorz Bień opowiada o dość nowej pieśni pt. „O gwiazdo betlejemska”.

- W śpiewnikach pojawia się od 1878 roku. To typowa kolęda teologiczna, co oznacza, że jej treść obejmuje poza uwielbieniem faktu przyjścia na świat Zbawiciela także najważniejsze prawdy wiary. Dowiadujemy się, że Jezus narodził się jako Bóg Człowiek, aby nas zbawić - wyjaśnia.

Autorstwo muzyki przypisywane jest Alojzemu Orszulokowi, a słów - księdzu Zygmuntowi Odelgiewiczowi, choć w obu przypadkach nie ma zupełnej pewności, co do ich udziału w powstaniu pieśni.

Pierwsza zwrotka mówi o gwieździe betlejemskiej, która wiedzie mędrców do betlejemskiego żłóbka, ale w domyśle ma również nas skłonić do podążania za nią. W drugiej zwrotce przenosimy się dwadzieścia wieków później - Jezusa nie ma w żłobie, ale jest w Eucharystii. Na zakończenie jest prośba skierowana na Jezusa, aby nie wzgardził sercem wiernego, śpiewającego tę kolędę.

Podobne wiadomości
Reklama