O. dr Marian Puchała: przypomnimy, że krzyż jest katedrą Boga w świecie [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 14.09.2021 06:58
Autor: Marlena Płaska , Piotr Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.09.2021. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: o. dr Marian Puchała, superior klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu

14.09.2021. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: o. dr Marian Puchała, superior klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Dziś przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W klasztorze na św. Krzyżu odbędą się główne uroczystości odpustowe.

– Ten dzień jest poświęcony przede wszystkim Krzyżowi Świętemu. Hasłem dnia są słowa św. Jana Pawła II: Krzyż jest katedrą Boga w świecie – powiedział o. dr Marian Puchała, superior klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu w Rozmowie Dnia Radia Kielce.

– Będziemy dziękować Bogu za dzieło odkupienia i zbawienia całej ludzkości przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Będziemy się modlić również za Ojczyznę – dodał zakonnik.

Gość Rozmowy Dnia powiedział, że postacią, którą będą przypominać uczestnicy uroczystości odpustowych będzie książę Adam Czartoryski.

– Książę odwiedził Święty Krzyż w 1830 roku. Po upadku powstania listopadowego musiał udać się na emigrację. Po drodze wstąpił właśnie tutaj. Z najwyższego balkonu kościoła wygłosił przemówienie, ostatni raz patrząc na ojczystą ziemię – przypomniał superior klasztoru.

Adamowi Czartoryskiemu poświęcony jest kopiec, który w 1861 roku został usypany przez miejscową ludność na wieść o śmierci księcia. Po upadku powstania styczniowego został zniszczony przez rosyjskich zaborców. Odbudowano go w ubiegłym roku. Dziś, podczas uroczystości odpustowych zostanie poświęcony krzyż stojący na odtworzonym kopcu.

Ojciec Marian Puchała poinformował również o postępach w pracach remontowych w klasztorze. Podkreślił, że obecnie bardzo ważne dla ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej są starania o integrację budynków na Świętym Krzyżu.

– Odwiedza nas coraz więcej pielgrzymów i turystów. Tymczasem nie mamy możliwości lokalowych, które pozwalałyby przeprowadzić chociażby jakąś konferencję. Organizowaliśmy kilka sympozjów, które musieliśmy umiejscowić na wirydarzu lub w kościele. Nie mamy nawet gdzie przenocować księży rekolekcjonistów. W żadnym sanktuarium na świecie nie spotkałem się z takimi warunkami – mówił o. dr Marian Puchała.

Dziś o godzinie 12.00 sumę odpustową w klasztorze na św. Krzyżu odprawi ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej. Uroczystości odpustowe potrwają do niedzieli. Zakończy je msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego, Wacława Depo.

Reklama