O krok bliżej do nowej siedziby „Kubusia”

Data publikacji: 15.09.2021 15:11
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.09.2021. Kielce. Konferencja ws. budowy nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”

15.09.2021. Kielce. Konferencja ws. budowy nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”
Fot. Anna Kwapisz / Radio Kielce

Władze Kielc podpisały umowę, na budowę nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Placówka przeniesie się do wyremontowanych, zabytkowych budynków na Wzgórzu Zamkowym.

Nowa siedziba „Kubusia” powstanie w pochodzących z XVIII wieku budynkach: dawnej kuźni i dworu starościńskiego. Inwestycje za prawie 37.5 mln zł zrealizuje firma Anna-Bud. Wykonawca wejdzie na plac budowy w przyszłym tygodniu. 

Jak informuje Bożena Szczypiór, przeniesienie teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z dotychczasowej siedziby przy ulicy Dużej do zabytkowych obiektów przy ulicy Zamkowej będzie dużym skokiem jakościowym, zarówno dla aktorów jak i najmłodszych widzów. 

- Powierzchnia użytkowa dotychczasowej siedziby wynosi nieco ponad 1 tys. m2, natomiast w nowej siedzibie będzie to 2 tys. m2.

Zwiększy się także wielkość widowni. Duża scena w nowym gmachu będzie miała 156 miejsc. Ponadto budynek będzie dysponował małą sceną, przy której będzie 80 miejsc. W budynku administracyjnym, który zostanie zlokalizowany w miejscu kuźni, znajdą swoje miejsce pracownie plastyczne i warsztaty stolarskie czy ślusarnia – wyjaśnia. 

Jarosław Ziętal, dyrektor ds. realizacji z firmy Anna-Bud podkreśla, że dostosowanie budynków przy ulicy Zamkowej do potrzeb teatru, będzie niezwykle ciekawym i wymagającym przedsięwzięciem. 

- Będziemy dokładać wszelkich starań, aby budowa była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców. Jednym z pierwszych elementów będzie wzmocnienie fundamentów, a prawdziwym wyzwaniem modernizacja konstrukcji nośnej budynku. Ściany zewnętrzne pozostaną te same, budynek zyska także zupełnie nowy dach - wylicza. 

Jak informuje Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, funkcjonowanie w dotychczasowej siedzibie jest mocno uciążliwe. 

- Z uwagi na przepisy przeciwpożarowe musieliśmy ograniczyć widownię do stu osób. Realizacja przedstawień z udziałem trójki czy czwórki aktorów jest niezwykle trudna. Na całe szczęście perspektywa tego, że za dwa lata będziemy mogli się wprowadzić do nowej siedziby, pozwalała nam łatwiej przetrwać dwa ostatnie sezony w starej siedzibie - dodaje.

Na przebudowę nowej siedziby teatru „Kubuś”, miasto pozyskało 12 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego, a także 812 tys. zł z budżetu państwa. 

Prace mające na celu dostosowanie budynków przy ulicy Zamkowej do działalności teatru „Kubuś”, mają zakończyć się w połowie 2023 roku.

Kielce. Budynki przy ulicy Zamkowej do których ma się przenieść Teatr KubuśFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Reklama