O ogród warto zadbać także jesienią

Data publikacji: 11.09.2021 11:25
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Żonkil

Żonkil
Fot. pixabay.pl

Zadbany ogród to wizytówka domu. Aby cieszył pięknym wyglądem należy dbać o niego także jesienią. Słoneczna pogoda sprzyja przeprowadzeniu wielu prac. Można wykonywać m.in. niektóre nasadzenia, czy przycinać niektóre rośliny.

Architekt krajobrazu, ale też projektant ogrodów Paulina Sitarska mówi, że jednym z najważniejszych elementów ogrodów jest trawnik, któremu należy poświęcić więcej uwagi również o tej porze roku.

- Możemy wysiewać ziarna traw, które nam się przyjmą przed zimą. Musimy wykonać konieczne renowację trawnika poprzez wygrabienie go i oczyszczenie, a także napowietrzanie - wymienia projektantka.

Do października mamy czas na sadzenie kolejnych roślin, m.in. z upraw pojemnikowych, ale nie tylko. To doskonały moment do sadzenia roślin cebulkowych i krzewów.

- To jest odpowiednia pora sadzenia roślin cebulowych, czyli tych, które będą nam kwitły w marcu, czy kwietniu. Są to np. szafirki, żonkile, tulipany, narcyzy. To ostatni moment, żeby je posadzić. Do końca października możemy posadzić też róże - mówi Paulina Sitarska.

Ostatnie przycięcia roślin powinniśmy wykonać w słoneczne dni. Zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi patogenów, np. grzyba. Wykonywanie tej czynności w chłodny i pochmurny dzień, to jeden z częstszych błędów. Innym jest ścinanie roślin, np. hortensji, które potem nie odbiją. Z tym zabiegiem trzeba wstrzymać się do wiosny.

Reklama