Obchody 3 Maja uroczyście, ale skromnie

Data publikacji: 27.04.2021 14:33
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.04.2021. Kielce. Konferencja prasowa wojewody świętokrzyskiego na temat uroczystości majowych. Na zdjęciu (od lewej): Patrycja Zatorska-Milewska zastępca naczelnika kieleckiej
delegatury IPN, Bogdan Wenta - prezydent Kielc, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

27.04.2021. Kielce. Konferencja prasowa wojewody świętokrzyskiego na temat uroczystości majowych. Na zdjęciu (od lewej): Patrycja Zatorska-Milewska zastępca naczelnika kieleckiej delegatury IPN, Bogdan Wenta - prezydent Kielc, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wielkimi krokami zbliża się 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz informuje, że z oczywistych względów tegoroczne obchody będą skromniejsze niż dotychczas. Rozpoczną się tradycyjnie od mszy świętej w Bazylice Katedralnej, o godzinie 11.00.

- Po nabożeństwie, o godzinie 12.00, rozpoczną się uroczystości przy pomniku Stanisława Staszica w Parku Miejskim. Zostaną tam złożone wieńce. Zaplanowano także symboliczne wystąpienia okolicznościowe - mówi wojewoda.

Dzień wcześniej, 2 maja o godzinie 8.45 rozpoczną się uroczystości przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach. Wezmą w nich udział m.in. marszałek województwa, wojewoda i prezydent Kielc. Głównym punktem spotkania będzie wciągnięcie flagi na maszt. Zaplanowano także okolicznościowe przemówienia. O godzinie 10.00 w Kościele Garnizonowym w Kielcach zostanie odprawiona msza za ojczyznę, natomiast o 11.15 przewidywane jest złożenie kwiatów przy pomniku poświęconym pamięci powstania listopadowego oraz rocznicy ustanowienia barw narodowych, przy ulicy Zagórskiej.

O 12.00 przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach nastąpi otwarcie wystawy plenerowej, dotyczącej powstań śląskich - zapowiada Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika kieleckiej delegatury IPN.

- Składa się ona z 15. paneli. W tym roku obchodzimy setną rocznicę trzeciego powstania śląskiego i w związku z tym IPN pragnął upamiętnić to wydarzenie - zaznacza.

Wystawa będzie prezentowana do 15 czerwca.

Ppłk Krzysztof Matla z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych informuje, że 2 i 3 maja zostaną zapewnione wojskowe asysty honorowe. Wojewoda apeluje, aby nie zapominać o tym, że żyjemy w czasach epidemii.

- Jeżeli ktoś ma potrzebę złożenia wiązanek czy w inny sposób upamiętnienia tych dni, prosimy o całodniowe rozłożenie swojej aktywności - mówi.

Chętni mogą wziąć udział także w grze miejskiej „Vivat 3 Maj”. Szczegóły znajdują się na stronie http://vivat3maja.pl/.

27.04.2021. Kielce. Konferencja prasowa wojewody świętokrzyskiego na temat uroczystości majowych. Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyskiFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Tagi do tego wpisu
Reklama