Obdarowani dzięki akcji diecezji sandomierskiej

Data publikacji: 13.01.2021 14:40
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.01.2021 Sandomierz. Przekazanie darów zebranych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej w ramach akcji „Gwiazdka dla potrzebującego

13.01.2021 Sandomierz. Przekazanie darów zebranych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej w ramach akcji „Gwiazdka dla potrzebującego". Na zdjęciu biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Ponad tysiąc kompletów pościeli, kołdry, koce, poduszki i ręczniki zebrano w ramach akcji „Gwiazdka dla potrzebującego" zorganizowanej z inicjatywy biskupa diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza.

Dzisiaj w siedzibie Caritas w Sandomierzu odbyło się przekazanie darów. Trafiły one do sześciu placówek z terenu diecezji sandomierskiej, zajmujących się całodobowo osobami potrzebującymi wsparcia. Są to domy pomocy społecznej, domy dziecka, schronisko dla bezdomnych kobiet oraz dom dla niepełnosprawnych umysłowo chłopców.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że bardzo cieszy go szeroki odzew na akcję, która zrodziła się spontanicznie i przeprowadzono ją zaledwie w ciągu kilkunastu dni. Darczyńcami są osoby prywatne. Zebrane przez ludzi rzeczy przeważnie były dowożone do siedziby Caritas Diecezji Sandomierskiej przez proboszczów poszczególnych parafii.

Część darów pozostanie w magazynie sandomierskiej Caritas, jako zabezpieczenie sytuacji losowych, w których natychmiast trzeba reagować, przekazując pomoc. Biskup Nitkiewicz podkreślił, że akcja po raz kolejny dowiodła, iż ludzie są gotowi do niesienia pomocy innym i chętnie to robią.

Siostra Elżbieta Kot ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które prowadzi w Ostrowcu Świętokrzyskim dwa domy dziecka powiedziała, że ta pomoc jest bardzo potrzebna, ponieważ dotyczy higienicznych i praktycznych rzeczy, które szybko się zużywają i ciągle potrzeba nowych. Ponadto, w placówkach jest rotacja dzieci, więc nowa pościel, czy ręczniki są tym bardziej potrzebne. Otrzymane wsparcie posłuży także na wyprawki dla tych podopiecznych, którzy się usamodzielniają, a nie mogą liczyć na wsparcie  rodziny.

Wśród  obdarowanych placówek jest również Dom Pomocy Społecznej w Kurozwękach, gdzie mieszka 150 pensjonariuszy. Siostra Barbara Ziółkowska ze Zgromadzenia Sióstr św. Wincentego a Paulo  powiedziała, że otrzymane rzeczy odciążą  budżet placówki, dzięki czemu więcej pieniędzy zostanie na inne bieżące potrzeby mieszkańców. Podkreśliła, że za każdy dar seniorzy są bardzo wdzięczni, często o tym mówią, a nawet piszą listy z podziękowaniami do darczyńców. Zakonnica przyznała, że przy osobach starszych z powodu różnych przypadłości i chorób, nawet kilka razy dziennie konieczna jest wymiana pościeli, która szybko się też zużywa.

Każda z sześciu placówek otrzymała również zestawy środków czystości, które Caritas Diecezji Sandomierskiej dostała od jednej z firm.

 

WYKAZ PLACÓWEK, KTÓRE DOSTAŁY DARY W RAMACH AKCJI  „GWIAZDKA DLA POTRZEBUJĄCEGO”

Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej SDP

Dom Pomocy Społecznej w Irenie

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Niepokalanie Poczętej SNMPNP (Siostry Służebniczki Starowiejskie)

Dom Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu - Mokrzyszów

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo SM

Lipowa - Schronisko dla Kobiet

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo SM

Kurozwęki - Dom Pomocy Społecznej

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi - RM

Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Zgromadzenie Sióstr od Aniołów Dom Pomocy Społecznej w Jeżowem

Reklama