Objazdowa Wigilia dla potrzebujących

Data publikacji: 25.11.2020 13:03
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W tym roku miejska Wigilia dla samotnych i ubogich będzie w Starachowicach zorganizowana w sposób mobilny. Wolontariusze z paczkami pojadą do potrzebujących 24 grudnia, a poza przekazaniem darów będzie czas na rozmowę i wspólne świętowanie.

- Wigilia będzie organizowana we współpracy z Fundacją Wolne Miejsce - informuje prezydent Marek Materek.

- Pragnę zwrócić się do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby pomóc innym, jako wolontariusze w dotarciu do osób samotnych i potrzebujących ze świątecznym podarunkiem. W tej akcji chodzi nie tylko o przekazanie paczki, ale także o rozmowę i wspólnie spędzoną chwilę. Do współpracy zapraszamy także, tych, którzy chcieliby do paczek dołożyć coś od siebie - mówi prezydent.

Wcześniej podobne wydarzenia organizowane były stacjonarnie, ale już podczas Świąt Wielkanocnych trzeba było zmienić formułę pomocy - przypomina prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski.

- Będą paczki z dobrym jedzeniem, życzenia, dekoracje świąteczne przygotowane przez młodzież. Od 5 grudnia pod numerem telefonu 41 310 73 33 będzie czynna infolinia, na którą można dzwonić i zostawiać informację o potrzebujących - dodaje. 

Wolontariusze mają do dyspozycji stronę internetową Fundacji Wolne Miejsce. Poszukiwane są więc osoby chętne do pakowania i rozwożenia paczek. Właściciel hotelu Senator Filip Prokop zadeklarował, że udostępni pomieszczenia do przygotowania paczek i przechowania żywności.

W akcję można się włączyć przekazując dary lub zostając wolontariuszem. Akcję w Starachowicach będzie koordynował Maks Ciszek, który od początku pandemii działa w grupie Widzialna Ręka.

Akcja Fundacji Wolne Miejsca prowadzona jest w kilkunastu miastach, łącznie pomoc trafi do 20 tys. osób.

- Jest szczególnie ważne, aby pomoc trafiła do potrzebujących dokładnie w Wigilię - podkreśla koordynator akcji w Radomiu Zbigniew Ciesielski.

Zachęca też, aby odwiedziny wolontariuszy miały charakter rodzinny, razem z dziećmi.

- Ważne, żeby wizyta nie była tylko przekazaniem paczki, ale także okazją do rozmowy - dodaje. 

Prezydent Marek Materek dodaje, że w planach jest nawiązanie szerszej współpracy z Fundacją Wolne Miejsce.

- W przyszłości chcielibyśmy, aby w Starachowicach powstał także sklep socjalny. Osoby potrzebujące mogą w nim kupić produkty, które niedługo stracą ważność za połowę ich wartości. W sklepie socjalnym działają także kawiarnie. Takie miejsce chcielibyśmy uruchomić w przyszłym roku w Starachowicach. Podobne projekty już działają w Katowicach i w Dąbrowie Górniczej - mówi prezydent. 

Reklama