Oblaci pomogą w starachowickim DPS

Data publikacji: 24.06.2020 15:32
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Dom Pomocy Społecznej

Starachowice. Dom Pomocy Społecznej
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Oblaci będą pomagać podopiecznym i personelowi Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach. Placówka od kilu tygodni jest dużym ogniskiem koronawirusa. Na COVID-19 choruje tam 14 osób z obsługi i 19 pensjonariuszy. Część personelu przebywa także na kwarantannie. O pomoc dla placówki zabiegała poseł Agata Wojtyszek z PiS.

- Kiedy w DPS rosła liczba zakażonych pacjentów i pracowników skontaktowałam się z superiorem ze Świętego Krzyża ojcem Marianem Puchałą i poprosiłam o pomoc dla seniorów ze Starachowic – mówi parlamentarzystka.

Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu, mówi, że kiedy dowiedział się o sytuacji w Domu Pomocy Społecznej, oczywiste było udzielenie pomocy.

- Skorzystałem z pomocy ojca Roberta Wawrzenieckiego, który przy Episkopacie Polski odpowiada za wolontariuszy pracujących z chorymi na koronawirusa. On z kolei skontaktował się z dyrektor DPS w Starachowicach i poznał potrzeby placówki -mówi zakonnik.

W efekcie, do pracy w ośrodku trafi dwóch oblatów, ale nie z klasztoru na Świętym Krzyżu, oraz pięciu braci z innych zgromadzeń.

- Pomoc potrzebującym wpisuje się w nasz charyzmat pracy wśród najuboższych, przede wszystkim jednak naszym obowiązkiem jest działalność w Sanktuarium Świętego Krzyża. Przyjmujemy pielgrzymów, prowadzimy pracę duszpasterską, a w miarę możliwości świadczymy pomoc w czasie epidemii - zaznacza ojciec Marian Puchała.

Wciąż jednak brakuje pielęgniarek i opiekunek, wobec tego poseł Agata Wojtyszek zaapelowała do wojewody świętokrzyskiego o wsparcie personalne w placówce. Posłanka zapowiedziała również, że o podobną pomoc zwróci się do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Za pośrednictwem parlamentarzystki do Domu Pomocy Społecznej trafiły także środki ochrony osobistej przekazane przez Orlen, to płyny dezynfekcyjne, fartuchy i kombinezony ochronne oraz maseczki. Będzie także lampa dezynfekcyjna i urządzenie do odkażania przestrzeni.

Starosta starachowicki Piotr Babicki twierdzi, że sytuacja w DPS-ie jest na bieżąco monitorowana i wdrażane są konieczne działania pomocowe. Kilka dni temu Zarząd Powiatu zwrócił się z prośbą o pomoc do Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Poprosiliśmy o oddelegowanie 6 żołnierzy z przygotowaniem medycznym, którzy wsparliby działania pracowników. Obecnie potrzeba trzech pielęgniarek, trzech opiekunek i trzech pokojowych. Na pewno dużą pomocą będzie praca zakonników - mówi.

Wniosek o pomoc ze strony WOT został pozytywnie zaopiniowany przez wojewodę świętokrzyskiego. Zarząd Powiatu czeka na ostateczną decyzję dowódcy brygady. Żołnierze mogliby zacząć pracę w sobotę, kiedy nastąpi zmiana kadry pracującej w Domu Pomocy Społecznej.

Obecnie osoby, które chorują na COVID-19 w starachowickim DPS są w dobrym stanie.

Reklama