Obostrzenia potrwają dłużej? Minister zdrowia jest „za”

Data publikacji: 14.12.2020 13:45
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: PAP
14.12.2020. Warszawa. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie prezydenta Andrzej Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem oraz szefem Głównego Inspektoratu Sanitarnego

14.12.2020. Warszawa. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie prezydenta Andrzej Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem oraz szefem Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Fot. Igor Smirnow / KPRP

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany na briefingu prasowym czy będzie przedłużenie obostrzeń związanych z pandemią.

Podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier. Zaznaczył jednak, że będzie rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych obostrzeń, które dotyczą okresu ferii - po to, aby uniknąć trzeciej fali koronawirusa.

- Będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a szczególnie tych obostrzeń - przyjrzenie się im, przeanalizowanie, które dotyczą okresu feryjnego - tak, żebyśmy w ferie rzeczywiście zostali w domach i spędzili je bezpiecznie, po to właśnie, by uniknąć trzeciej fali - powiedział Niedzielski.

Dodał, że jeśli ta trzecia fala koronawirusa rozpoczęłaby się z tego poziomu zakażeń, który obecnie notujemy - to według niego już po wynikach „tydzień do tygodnia” widać, że „tempo malenia” nie jest już takie duże jak w drugiej części listopada.

- Dlatego będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń do 17 stycznia - oświadczył Niedzielski.

- Niestety widmo trzeciej fali epidemii COVID-19 jest bardzo realne; obciążenie dla sytemu opieki zdrowotnej może być bardzo duże. Żeby tego uniknąć, skala obostrzeń powinna pozostać na tym samym poziomie na kolejne okresy - powiedział szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej, że podczas spotkania strony rządowej z prezydentem Andrzejem Duda przedstawiono głowie państwa „perspektywy, jakie są związane z rozwojem pandemii”. Według ministra rozmowa miały dotyczyć tego, jak może wyglądać sytuacja pandemiczna po 28 grudnia, gdy skończy się przyjęty w listopadzie przez rząd okres epidemicznych.

- Przedstawiłem prezydentowi wizję, w której niestety widmo trzeciej fali jest bardzo realne - powiedział Niedzielski.

Jak wyjaśnił, trzecia fala ma duże znaczenie dla systemu ochrony zdrowia.

- Obecnie mamy około 10 tys. zakażeń dziennie, wiec jeżeli trzecia fala wystartowałaby z tego poziomu, to możemy się spodziewać bardzo dużej eskalacji i obciążenia sytemu opieki zdrowotnej - ocenił szef MZ.

Wyjaśnił, że luty i marzec są to miesiące, w których dochodzi do szczytu zachorowań na grypę.

- Żeby uniknąć scenariusza, kiedy w lutym nie będziemy mieli jeszcze efektu populacyjnego zaszczepienia na koronawirusa i żeby uniknąć tej trzeciej fali, rozmawialiśmy o tym, żeby obostrzenia i skala samoograniczenia pozostała co najmniej na tym samym poziomie na kolejne okresy - przyznał Niedzielski.

Dodał, że szczegółowe decyzje będą podejmowane na rządowym zespole zarządzania kryzysowego.

Reklama