Obostrzenia znowu mniejsze. Świętokrzyski powiat nie jest już w „żółtej strefie”

Data publikacji: 13.08.2020 14:51
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Powiat pińczowski opuścił tzw. „żółtą strefę” związaną z dużą liczbą zakażeń koronawirusem - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przypomnijmy, 8 sierpnia powiat pińczowski został ogłoszony „żółtą strefą”, po tym jak znacząco wzrosła liczba odnotowanych zakażeń po lipcowym weselu we Wrocieryżu. W ubiegłym tygodniu wprowadzono dodatkowe obostrzenia. W ostatnich dniach odnotowano  jednak spadek liczby nowych zakażeń.

- Cieszymy się, że źródło koronawirusa udało się zlokalizować, przez co mogliśmy podjąć szybkie i odpowiednie kroki w celu zminimalizowania jego rozprzestrzeniania się. To dało efekt, że znaleźliśmy się w strefie zielonej. Nie oznacza to jednak, że będą ulgi w reżimie sanitarnym – zaznacza Zbigniew Kierkowski - starosta pińczowski.

- W dalszym ciągu musimy być bardzo czujni. Myślę, że stosowanie się do zaleceń i obostrzeń weszło nam w krew i teraz będzie dużo łatwiej. Nie znaczy to, że jesteśmy zwolnieni z reżimu sanitarnego ogólnie obowiązującego. Z pewnością te obostrzenie nadal będą egzekwowane - dodaje.

Starosta przypomina, że maseczkę nosimy zawsze w przestrzeni publicznej, czyli na ulicy, chodniku czy w parku, jeżeli nie możemy zachować dystansu społecznego, czyli odległości półtora metra od innych osób. Nie dotyczy to najbliższej rodziny. Natomiast w przestrzeni zamkniętej, np. w sklepach występuje bezwzględny obowiązek noszenia maseczek.

Obecnie liczba osób objętych kwarantanną w powiecie pińczowskim wynosi 267. W szczytowym momencie było ich 550.

Reklama