Obrady KEP: Nowe zadania biskupa z diecezji kieleckiej. Biskupi znoszą też dyspensę

Data publikacji: 11.06.2021 16:55
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Msza św. w bazylice katedralnej. Na zdjęciu: biskup Marian Florczyk

Msza św. w bazylice katedralnej. Na zdjęciu: biskup Marian Florczyk
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk został przewodniczącym Rady do Spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Wyboru dokonali biskupi podczas trwającego w Kalwarii Zebrzydowskiej 389. Zebrania Plenarnego KEP.

Rada zajmuje się pogłębianiem społecznej doktryny Kościoła oraz upowszechnianiem jej wśród wiernych. Zachęca do działania zgodnego z zasadami społecznymi, objawionymi chrześcijanom w Ewangelii i ocenia informacje, dotyczące życia społecznego w Polsce.

Biskup Marian Florczyk został też wybrany delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Sportowców na kolejną, pięcioletnią kadencję. Od marca jest też członkiem Rady Stałej w Konferencji Episkopatu Polski. Pełni też funkcję członka Rady ds. Młodzieży i zasiada w Papieskiej Radzie ds. Kultury.

Biskup Marian Florczyk urodził się 25 października 1954 r., pochodzi z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Kielcach-Dyminach. Od 1988 roku pełni funkcję biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej i biskupa tytularnego Limata.

Podczas trwającego zebrania Konferencji Episkopatu Polski biskupi podjęli też jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej oraz w święta nakazane.

Dyspensy, które obowiązywały w związku z epidemią COVID-19 zostaną zniesione we wszystkich diecezjach w Polsce od 20 czerwca.

Reklama