Obsługa defibrylatora dziecinnie prosta [FILM INSTRUKTAŻOWY]

Data publikacji: 05.10.2020 15:59
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.10.2020 Kielce. ŚUW. Inauguracja kampanii

05.10.2020 Kielce. ŚUW. Inauguracja kampanii "Akcja Defibrylacja"
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Defibrylatory AED – nazwa trudna do wymówienia, ale obsługa urządzenia jest prosta. Mała skrzynka może nam pomóc uratować komuś życie, trzeba się tylko odważyć, by z niej skorzystać. W tym ma pomóc rozpoczęta dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim „Akcja Defibrylacja”.

Inicjatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej „Passa” z Kielc. Jego prezes, Katarzyna Banasik, wyjaśniła, że pomysł podsunęło życie.

- Wraz z koleżanką z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach byłam uczestnikiem kursu pierwszej pomocy i podczas zajęć bałyśmy się użyć tego urządzenia, a potem byłyśmy zaskoczone, bo okazało się, że jego obsługa jest dziecinnie prosta. Postanowiłyśmy zorganizować akcję edukacyjną, profilaktyczną, która będzie informowała i obalała mity związane z AED – wyjaśniła.

Użycie urządzenia przedstawia krótki film, który powstał w gminie Morawica. Pokazuje on sytuację, gdy dochodzi do wypadku. Poszkodowanemu pomaga kobieta i jej córka. W rolę dziewczynki wcieliła się 7-letnia Alicja Jałocha. W spocie to ona namawia mamę, by skorzystała z AED. W rozmowie z Radiem Kielce powiedziała, że także ona potrafiłaby go obsłużyć.

- Umiałabym go użyć, to jest dziecinnie proste. Jak ktoś straci przytomność, trzeba szybko biec po AED – tłumaczyła.

Dziewczynce rację przyznał doktor Dariusz Saletra, dyrektor Centrum Medycznego PZU Zdrowie Artimed w Kielcach. Podkreślił, że to urządzenie nie tylko jest proste w obsłudze, ale także bezpieczne.

- Po obejrzeniu filmu instruktażowego można już samemu użyć urządzenia, a jeśli pojawiają się wątpliwości, czy aby na pewno ta osoba, której pomagamy jest nieprzytomna, to urządzenie samo to zdiagnozuje i jeśli nie trzeba robić defibrylacji, to nie zrobi – zaznaczył.

W „Akcję Defibrylacja” włączyły się wszystkie służby: straż pożarna, policja, straż miejska, ratownicy medyczni, a także kuratorium oświaty w Kielcach. Działanie zainaugurował wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz, prywatnie doktor nauk medycznych, który przez 24 lata pracował w pogotowiu ratunkowym. Podkreślał, jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy.

- Mam nadzieję, że filmem i całą kampanią przybliżymy użycie tego typu sprzętu przez zwykłego obywatela. Mogą to być także dzieci i młodzież, bo sprzęt jest przystosowany do obsługi przez każdego. Mam nadzieję, że to się przyjmie i wszyscy będziemy mądrzejsi i bezpieczniejsi – mówił.

Doradca wojewody Andrzej Pruś dodał, że promowanie wiedzy na temat AED jest bardzo potrzebne.

- Pewnie dziś zdecydowana większość mieszkańców naszego regionu słowo „defibrylacja” traktowałaby jak z opowiadania science fiction. Trzeba o tym po prostu mówić, pokazywać. Ta akcja pokazuje, jak korzystać z AED, natomiast naszą rolą i rolą samorządów jest, by tych urządzeń było jak najwięcej, bo nikt nie zna dnia, ani godziny – dodał.

Filmy trafią na portale organizatorów i partnerów akcji. Stowarzyszenie „Passa” planuje też szkolenia na terenie szkół. Placówki zainteresowane pokazem, mogą się kontaktować ze Stowarzyszeniem „Passa”.

Podobne wiadomości
Reklama