Obwodnica Opatowa staje się faktem [KOMENTARZE]

Data publikacji: 17.06.2021 17:32
Kategoria: Wiadomości z regionu
17.06.2021. Kielce. Podpisanie umowy na realizację obwodnicy Opatowa

17.06.2021. Kielce. Podpisanie umowy na realizację obwodnicy Opatowa
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

To historyczna inwestycja dla Opatowa. W siedzibie urzędu wojewódzkiego podpisano umowę na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy miasta. 12-kilometrowy fragment trasy w ciągu drogi krajowej nr 74 zrealizuje konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construction. Wartość inwestycji wynosi ponad 403 mln zł.

W ocenie świętokrzyskich parlamentarzystów to kluczowa inwestycja dla całego województwa. 

Jak mówi poseł Krzysztof Lipiec, lider regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, krajowa 74 to droga życia dla województwa świętokrzyskiego, a ważnym jej elementem jest obwodnica Opatowa. Parlamentarzysta przypomina, że rząd PiS jeszcze w 2007 roku wpisał tę inwestycję na listę do realizacji z zapewnionym finansowaniem, jednak później rząd Donalda Tuska zaniechał jej realizacji.

- Wówczas cala batalia zaczęła się od nowa, dlatego dziś chcę podziękować przede wszystkim władzom samorządowym, które zabiegały o tę inwestycję. Dopiero trzeba było ponownych rządów Prawa i Sprawiedliwości, który wsłuchał się w głos mieszkańców Opatowa, dla którego brak tej inwestycji był szczególnie uciążliwy. Tam krzyżują się dwie drogi krajowe - dodaje.

Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zaznacza, że obwodnica Opatowa to kolejny element, który przybliża cały region do realizacji ekspresowej 74, łączącej województwo świętokrzyskie z podkarpaciem i województwem łódzkim. Jak zaznacza, inwestycje drogowe to krwioobieg świętokrzyskiej gospodarki.

- Dla naszego regionu to kolejny impuls rozwojowy. Jako przewodnicząca Świętokrzyskiego Zespołu Parlamentarnego będę występowała o to, aby budowa drogi 74 została zrealizowana szybciej, także w oparciu o finansowanie, związane z programami wynikającymi z Polskiego Ładu - dodaje.

Senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że dzięki decyzjom rządu Prawa i Sprawiedliwości, kolejny element drogi życia dla województwa świętokrzyskiego staje się faktem.

- To niezwykle ważna inwestycja. Jeszcze w czasach rządów naszych poprzedników zwracaliśmy uwagę na konieczność budowania tej obwodnicy. Ta inwestycja to niezwykle istotny element układu komunikacyjnego tej części województwa - zaznacza.

Poseł Marek Kwitek mówi, że podpisanie umowy na budowę obwodnicy jest także dużym sukcesem mieszkańców Opatowa, którzy jeszcze w latach poprzednich rządów niestrudzenie walczyli o powstanie tak ważnej arterii.

- Mam nadzieję, że będzie to impuls do szybkiej realizacji całego odcinka drogi ekspresowej S74 w regionie. Wczoraj rozmawiałem z wiceministrem Rafałem Weberem o odcinku Opatów-Nisko, realizowanym przez oddział GDDKiA w Rzeszowie. Wiceminister zapewnił, że realnym jest, aby cały odcinek drogi krajowej w naszym województwie został oddany do użytku w 2028 roku. Dopiero wówczas będziemy mogli mówić o pełnym sukcesie, ale już dziś obwodnica Opatowa to bardzo poważny krok do realizacji tej inwestycji - dodaje.

Poseł Agata Wojtyszek podkreśla, że podpisanie umowy na realizację obwodnicy to historyczny dzień dla Opatowa. Jak przypomina, starania o jej realizację trwały przez wiele lat, jednak dzięki odpowiedzialnemu wsparciu rządu Prawa i Sprawiedliwości w końcu udaje się realizować tak ważny dla mieszkańców regionu projekt.

- Droga Krajowa nr 74 nie kończy się na tym odcinku, w przygotowaniu są kolejne odcinki drogi życia dla świętokrzyskiego to między innymi odcinek przejścia przez Kielce - podkreśla.

Senator Krzysztof Słoń zaznacza, że budowa obwodnicy Opatowa to spełnienie marzeń wielu mieszkańców tego miasteczka. Parlamentarzysta wyraża przekonanie, że za przykładem tej inwestycji w szybkim tempie będą realizowane kolejne odcinki ekspresowej 74 w regionie.

Zdaniem posła Bartłomieja Dorywalskiego, obwodnica Opatowa przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców.

Wyprowadzenie ruchu ciężkiego poza centrum miasta to bardzo dobre rozwiązanie. Cieszę się, że również mogliśmy brać udział w przygotowaniach do realizacji tej inwestycji - zaznacza.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zaznaczył, że po wielu latach obwodnica Opatowa staje się realna.

- Po jej wybudowaniu z ulgą będą mogli odetchnąć przede wszystkim mieszkańcy tego miasteczka, którzy obecnie muszą zmagać się z uciążliwym ruchem samochodów ciężarowych.

Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa zaznacza, że budowa obwodnicy pozwoli zlikwidować wąskie gardło na połączeniu dwóch dróg krajowych, jakie dotychczas funkcjonowało w Opatowie.

- Ta inwestycja przyczyni się także do ochrony najcenniejszych zabytków naszego miasta oraz, mam nadzieję, przyciągnie nowe inwestycje - dodaje.

Prace projektowe mają potrwać 18 miesięcy. Obwodnica Opatowa ma być gotowa w 2025 roku.

Reklama