Ocalone przed toporem. Dzięki sprzeciwom mieszkańców nie wytną drzew przy ul. Klonowej

Data publikacji: 20.05.2021 21:47
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: TVP3 Kielce
Kielce. Ulica Klonowa

Kielce. Ulica Klonowa
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Drzewa przy Klonowej uratowane. Wycinki nie będzie. Drogowcy zmienili projekt przebudowy drogi. Pomysł poszerzenia jezdni kosztem zieleni ostro krytykowali mieszkańcy. Nowy pomysł projektantów na modernizację ulicy poznamy w czerwcu.

Walka toczyła się o klony przy ulicy Klonowej w Kielcach. W ramach przebudowy miały pójść pod topór, „Nie” powiedzieli mieszkańcy - informuje TVP3 Kielce.

- Moim zdaniem powinni to tak zrobić, żeby te drzewa oszczędzić. Od tego mamy architektów, którzy powinni się dopasowywać do krajobrazu, jaki w danym momencie jest i za wszelką cenę ulica Klonowa powinna mieć klony - mówi jedna z kielczanek. 

W trakcie konsultacji społecznych drogowców zasypała lawina skarg na pomysł wycięcia drzew, dlatego w ostatnich miesiącach głównym zadaniem projektantów było ich ocalenie. – Po wprowadzonych zmianach geometrii jezdni i pewnych przesunięciach udało się uratować cały szpaler klonów po stronie wschodniej ulicy Klonowej – potwierdza Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy MZD w Kielcach.

Ponad 60 skarg na projekt przebudowy ul. Klonowej. Czy uda się uratować kilkadziesiąt drzew?

Drogę, chodnik i ścieżkę rowerową udało się przesunąć nieco w stronę zalewu – na takim rozwiązaniu nikt nie straci, a ulica zachowa zielony charakter.

- To pokazuje, że wielokrotnie mieszkańcy wiedzą znacznie lepiej, czego chcą w swoim otoczeniu od urzędników planujących takie inwestycje. Dlatego osobiście ja się zawsze cieszę z takiego zaangażowania mieszkańców - mówi radny Marcin Stępniewski. 

Przykład walki o klony pokazuje, że kielczanie coraz częściej interesują się tym, co ich otacza, a to krok w stronę budowania społeczeństwa obywatelskiego - mówią socjolodzy.
 
- Tworzenie społeczeństwa obywatelskiego ma sens przede wszystkim dlatego, że warto nie pozwolić, by inni decydowali o nas, o naszym przede wszystkim najbliższym otoczeniu - o mieście, o kraju - tłumaczy socjolog dr Magdalena Piłat-Borcuch z UJK. 
 
Więcej szczegółów na temat zmian na Klonowej mamy poznać po publikacji oficjalnego raportu z konsultacji społecznych i nowych pomysłów projektantów. To ma stać się w czerwcu.
Reklama