Ochotnicy z Koprzywnicy i Klimontowa z dofinansowaniem na zakup nowych wozów

Data publikacji: 09.05.2021 13:14
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Koprzywnicy i Klimontowa w powiecie sandomierskim otrzymały rządowe dofinansowanie na zakup nowych samochodów ratowniczo- gaśniczych. W sumie tego rodzaju wsparcie w województwie świętokrzyskim otrzymało 21 jednostek OSP.

Jak informuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek, strażacy ochotnicy z Klimontowa otrzymają wsparcie na zakup ciężkiego samochodu strażackiego.

- Pozostałe jednostki kupią lekkie, bądź średnie wozy bojowe. Do tego dojdą także pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz wkład samorządów - tłumaczy poseł Kwitek.

W przypadku Klimontowa na ten cel przeznaczono z budżetu 300 tys. zł.

Mirosław Kwapiński, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Klimontowie powiedział, że nowy pojazd w znacznym stopniu polepszy pracę jednostki, która znajduje się w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. W planach jest zakup pojazdu, który kosztuje około 1,2 mln zł. Taki wóz miałby na swoim pokładzie m.in. zbiornik na wodę o pojemności 7 tys. litrów, autopompę i sprzęt do ratownictwa technicznego. Posiadałby też warunki do sprawnego przemieszczania się po trudnym, pagórkowatym terenie gminy. Obecnie jednostka OSP w Klimontowie dysponuje czterema pojazdami, w tym jednym ciężkim. To jednak nie wystarcza. OSP w Klimontowie liczy 27 wyszkolonych strażaków - ochotników. W przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 110 lat istnienia.

Z kolei OSP w Koprzywnicy kupi lekki wóz strażacki. Gmina dofinansuje zakup kwotą 150 tys. zł, co stanowić będzie połowę kosztów, reszta pieniędzy będzie pochodzić z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ta jednostka w tym roku obchodzi jubileusz 110-lecia swojej działalności.

Reklama