Ochotnicy z Potoku Wielkiego będą mieli nowy samochód bojowy

Data publikacji: 27.09.2020 15:26
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.09.2020. Potok Wielki. OSP KSRG Potok Wielki. Na zdjęciu (od lewej): Piotr Solecki - prezes OSP w Potoku Wielkim i druh Adam Solecki - komendant gminny ZOSP RP w Jędrzejowie

27.09.2020. Potok Wielki. OSP KSRG Potok Wielki. Na zdjęciu (od lewej): Piotr Solecki - prezes OSP w Potoku Wielkim i druh Adam Solecki - komendant gminny ZOSP RP w Jędrzejowie
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Ochotnicza Straż Pożarna w Potoku Wielkim będzie miała nowy samochód bojowy za ponad 1 mln zł.

Jak mówi Piotr Solecki, prezes tamtejszej OSP, jednostka wzbogaci się o wóz, który zastąpi 40-letni mocno wyeksploatowany samochód marki STAR. Jest on niezbędny, ponieważ jednostka ma zostać włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy poprawi bezpieczeństwo oraz zwiększy możliwości jednostki. Dzięki większym zbiornikom wody i większej wydajności autopompy będzie możliwość gaszenia również dużych pożarów - mówi prezes Solecki.

Dotychczas w gminie Jędrzejów dwie jednostki OSP z Prząsławia i Laskowa znajdowały się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

- Ponieważ jednostka z Laskowa w ostatnim roku z powodów baraków kadrowych miała bardzo mało wyjazdów do akcji musi zostać zastąpiona przez inną. Dla jednej obciążenie jest zbyt duże - mówi druh Adam Solecki.

Samochód ratowniczo-gaśniczy, który pozyska jednostka OSP z Potoka Wielkiego będzie kosztował ponad 1 mln zł. Największe koszty poniesie gmina Jędrzejów, która na zakup wyłoży 450 tys. zł. Ponadto władze gminy wspólnie z jednostką OSP pozyskały na ten cel dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w wysokości 300 tys. zł oraz 250 tys, zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 20 tys. zł ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jednostka OSP w Potoku Wielkim powstała w 1925 roku. Liczy 42 druhów.

Reklama