Od 12 grudnia pociągi wracają do Końskich

Data publikacji: 30.07.2021 15:50
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.07.2021 Końskie. Konferencja. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Jamka - członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Janusz Kowalski - poseł PiS Solidarna Polska, Mariusz Gosek - poseł PiS Solidarna Polska

30.07.2021 Końskie. Konferencja. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Jamka - członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Janusz Kowalski - poseł PiS Solidarna Polska, Mariusz Gosek - poseł PiS Solidarna Polska
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Od grudnia tego roku, na dworcu PKP w Końskich znów będzie zatrzymywał się pociąg relacji Tomaszów Mazowiecki - Skarżysko Kamienna. Przypomnieli o tym, podczas konferencji prasowej posłowie Solidarnej Polski.

Jak stwierdził poseł Mariusz Gosek, realizacja przebudowy linii kolejowej nr 25 i powrót pociągów do Końskich jest przykładem wiarygodności i skuteczności rządu Prawa i Sprawiedliwości. Przypomniał, że jest to także zasługa podpisanej przed rokiem przez prezydenta Andrzeja Dudę w Końskich ustawy Kolej plus.

- Będziemy starali się, aby 15 proc. wkładu finansowego w ramach programu Kolej Plus, samorządy mogły pozyskać z Polskiego Ładu. Do takiego rozwiązania będziemy przekonywać ministerstwo infrastruktury. W województwie świętokrzyskim z rządowego programu kolejowego realizowane są dwie inwestycje. Pierwsza to odbudowa połączenia kolejowego ze Skarżyska-Kamiennej przez Bliżyn, Końskie do Tomaszowa Mazowieckiego, wzdłuż linii nr 25. Druga to linia kolejowa nr 73 z przejściem przez Busko-Zdrój - wyjaśnia.

Poseł Janusz Kowalski stwierdził, że peron w Końskich jest symbolem odnawiania i stopniowej odbudowy lokalnych połączeń kolejowych, które przez dziesięciolecia były likwidowane.

- Jestem po pierwszych rozmowach z ministrem Adamczykiem, w sprawie możliwości rozwiązania największego wyzwania samorządów, które złożyły wnioski w ramach programu Kolej plus. Chcemy, by ten program nie wykluczał najbiedniejszych samorządów, dlatego postulujemy, aby wpisać do Polskiego Ładu finansowanie 15 proc. wkładu własnego do inwestycji realizowanych w ramach kolej plus - dodaje.

Tomasz Jamka, członek zarządu województwa informuje, że uruchomienie połączenia kolejowego pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Skarżyskiem-Kamienną jest możliwe dzięki porozumieniu pomiędzy województwami łódzkim i świętokrzyskim.

- Na tej trasie będą kursowały cztery pary pociągów. Z uwagi na brak elektryfikacji tej trasy będą to składy spalinowe. Obecnie spółka PKP PLK rozpoczęła prace zmierzające do odnawiania torów i peronów między innymi w Końskich - wyjaśnia.

Docelowo do obsługi tej linii wykorzystywane będą pojazdy hybrydowe, których zakup zaplanowano na 2022 roku. Połączenia na odcinku Skarżysko-Kamienna - Tomaszów Mazowiecki będą realizowane od 12 grudnia 2021 roku.

Reklama