Od dziś łatwiej dostać się do specjalisty

Data publikacji: 01.07.2021 12:04
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Od dziś do końca roku zostały zniesione limity przyjęć w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci placówkom medycznym za każdego przyjętego pacjenta. Dzięki temu chorzy będą mieli gwarancję przyjęcia i będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.

Rozwiązanie to już się sprawdziło w przypadku zabiegów usunięcia zaćmy czy wszczepienia endoprotezy, gdzie po wprowadzeniu bezlimitowego finansowania kolejki skróciły się z 1,5 -2 lat do 1-3 miesięcy - informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego NFZ.

Zniesienie limitów do specjalistów, podobnie jak projekt Profilaktyka 40 plus jest jednym z elementów Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego na okres pocovidowy. Według jego założeń, w najbliższych sześciu latach wydatki na zdrowie mają się zwiększyć do siedmiu proc. PKB. W 2023 roku mają osiągnąć sześć proc. PKB. Nowe pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia ma zmniejszyć kolejki, a cyfryzacja ułatwić dostęp do lekarza.

Reklama