Od maja DVB-T2/HEVC. Czy trzeba wymienić telewizor? [PORADNIK]

Data publikacji: 08.10.2021 11:40
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: gov.pl

 
Fot. emitel.pl

W maju 2022 roku w województwie świętokrzyskim zagości nowy standard telewizji naziemnej. Z nadajnika na Świętym Krzyżu nadawany będzie sygnał w formacie DVB-T2/HEVC. To część trzeciego etapu zmiany standardu w Polsce. Czy konieczna będzie wymiana telewizora lub dekodera? Warto już teraz wcześnie sprawdzić, czy urządzenia są odpowiednie.

W krajach Unii Europejskiej trwa właśnie proces zmiany sposobu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej. Wcześniejszy standard DVB-T jest stopniowo zastępowany ulepszonym DVB-T2/HEVC. W Polsce zmiany będą wprowadzane w czterech etapach, a zakończą się 30 czerwca 2022 roku.

Trzecia tura zmian obejmie sześć regionów kraju, wśród nich województwo świętokrzyskie. Sygnał telewizyjny nowego typu będzie tam nadawany od 23 maja przyszłego roku.

ZMIANY W MULTIPLEKSACH

Za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej do widzów w Polsce dociera ponad 30 programów. Nadawane są one z rozmieszczonych w całym kraju naziemnych stacji nadawczych. W świętokrzyskim największy zasięg mają anteny masztu umieszczonego na Świętym Krzyżu.

Aby odbierać jej sygnał wystarczy własna antena i odpowiedni telewizor. Nadawane programy podzielone są na grupy określane jako multipleksy (MUX) i dostępne są na różnych kanałach telewizora w zależności od regionu.

Odbiorcy z województwa świętokrzyskiego mają teraz do dyspozycji:

  • multipleks MUX-1 (kanał 30 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
  • multipleks MUX-2 (kanał 37): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • multipleks MUX-3 (kanał 47): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
  • multipleks MUX-4 (kanał 28): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
  • multipleks MUX-8 (kanał 8 lub 9): TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Po 23 maja 2022 roku sygnał dla multipleksów 1, 2, 3 i 4 będzie nadawany tylko w standardzie DVB-T2/HEVC.

WIĘCEJ W DVB-T2/HEVC

DVB-T2/HEVC da widzom telewizji naziemnej wiele nowych korzyści. Możliwe będzie umieszczenie w multipleksach większej ilości programów o dużo lepszej jakości obrazu - HD lub nawet Ultra HD (4K). Dostępny będzie też bogatszy, przestrzenny dźwięk. DVB-T2/HEVC pozwoli również na korzystanie z dodatkowych usług, jeżeli telewizor jest podłączony do Internetu.

O zaletach nowego standardu można przekonać się już teraz. Na terenie województwa świętokrzyskiego trwa próbna emisja programów TVP. Sygnał ze stacji na Świętym Krzyżu można odbierać na kanale 44. Dokładny zasięg testowej emisji DVB-T2/HEVC z tego nadajnika można sprawdzić na stronie https://emimaps.emitel.pl/.

KONIECZNA ZMIANA TELEWIZORA?

Co ważne, nowy standard będzie wymagał odpowiedniego sprzętu, bez którego odbiór telewizji naziemnej nie będzie dłużej możliwy. Warto więc już teraz sprawdzić, czy posiadane urządzenia są odpowiednie.

Potrzebny będzie przede wszystkim telewizor obsługujący DVB-T2/HEVC. Listę funkcji, jakie powinien posiadać odbiornik można znaleźć w specjalnie przygotowanym poradniku. Innym sposobem jest samodzielne sprawdzenie, czy odbieramy próbne programy DVB-T2/HEVC na naszym sprzęcie. Instrukcję przeprowadzenia takiego testu znajdziemy na stronie gov.pl/CyfrowaTV.

Jeżeli okaże się, że posiadany telewizor nie spełnia wymagań trzeba kupić nowy lub podłączyć do niego dekoder.

TELEWIZJA NAZIEMNA W NOWYM STANDARDZIE DVB-T2/HEVC - PORADNIK DLA TELEWIDZÓW

TELEWIZJA CYFROWA DVB-T2

Obecnym standardem telewizji naziemnej w Polsce jest telewizja cyfrowa DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting - Terrestrial) z kodowaniem obrazu MPEG-4 (H.264/ AVC) i kodowaniem dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC-3). Telewizor pracujący w tym systemie (lub telewizor z odbiorem analogowym wyposażony w odbiornik „przystawkę STB” - tuner DVB-T) jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz znacznie lepszej jakości niż obraz telewizji analogowej, w tym nawet obraz wysokiej rozdzielczości (HD), a także dźwięk wielokanałowy.

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych.

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 roku, w czterech etapach (etap 1: od 28 marca 2022 r.; etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.; etap 3: od 23 maja 2022 r.; etap 4: od 27 czerwca 2022 r.)

 

MULTIPLEKS

Programy telewizyjne przesyłane są w „paczkach” zwanych multipleksami. Multipleks (MUX) zajmuje przestrzeń jednej grupy częstotliwości zwanej kanałem telewizyjnym. W przeszłości, w ramach jednego kanału telewizyjnego mógł być transmitowany tylko jeden analogowy program telewizyjny. Z nadejściem ery telewizji cyfrowej w ramach tego samego kanału telewizyjnego przesyłany jest jednocześnie pakiet kilku programów telewizyjnych oraz pakiet usług dodatkowych takich jak ścieżki dźwiękowe, telegazeta, audiodeskrypcja dla osób niedowidzących, podpisy dla osób niedosłyszących elektroniczny przewodnik po programach, napisy ekranowe, automatyczne wyszukiwanie programów, ustawianie godziny włączenia i wyłączenia programu i wiele innych.

Obecnie w Polsce dostępne są programy telewizyjne zawarte w 5 multipleksach o numerach 1, 2, 3, 4 i 8, przy czym programy w multipleksie 4 są kodowane i dostępne za dodatkową opłatą po wyposażeniu odbiorników w odpowiedni dekoder zakupiony w autoryzowanym punkcie sprzedaży.

  • Multipleks 1: TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
  • Multipleks 2: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • Multipleks 3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
  • Multipleks 4: Płatna oferta kanałów TV
  • Multipleks 8: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP

Przejściem na system DVB-T2 objęte są cztery z tych ogólnopolskich mulipleksów (1, 2, 3 i 4), które nadawane są w paśmie UHF (zakres 470-790 MHz). Na razie nieokreślony jest termin dostosowania do standardu DVB-T2 transmisji programów nadawanych w MUX 8 w paśmie VHF (zakres 174-230 MHz).

 

Reklama