Od poniedziałku buski szpital tylko dla chorych na COVID-19

Data publikacji: 16.10.2020 13:35 / Data aktualizacji: 16.10.2020 15:53
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Busko-Zdrój. Szpital powiatowy

Busko-Zdrój. Szpital powiatowy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dodatkowe 207 łóżek przybędzie od poniedziałku (26 października) w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju, który w całości przeznaczony będzie dla chorych na COVID-19. Taką decyzję podjął wojewoda świętokrzyski. Jak mówi Zbigniew Koniusz, fizycznie pierwsi pacjenci zakażeni SARS-CoV-2 do buskiej lecznicy trafią pod koniec przyszłego tygodnia.

- Będą tam trafiać pacjenci nie na diagnostykę, al do leczenia. Od poniedziałku przez cały tydzień szpital będzie podejmował rozruch, by na koniec przyszłego tygodnia był już w całości do dyspozycji pacjentów covidowych. Obecnie w lecznicy są pacjenci, których trzeba przetransportować do innych placówek opieki zdrowotnej, mówi wojewoda świętokrzyski.

Zbigniew Koniusz dodaje, że sytuacja jest dynamiczna, dlatego nie wyklucza utworzenia kolejnych miejsc dla zakażonych koronawirusem.

- W pierwszym wiosennym rzucie COVID-19 mieliśmy maksymalnie 411 łóżek dla chorych na koronawirusa. Teraz mamy prawie drugie tyle. Nie wiem, czy taka liczba miejsc wystarczy, ale już przygotowuję scenariusze na wypadek, gdyby się okazało, że tych łóżek będzie niestety za mało. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, wówczas w świętokrzyskich szpitalach tworzone będą kolejne miejsca dla zarażonych SARS-CoV-2. Pamiętajmy jednak, że generowanie kolejnych łóżek covidowych ogranicza niestety łóżka na leczenie pacjentów nie zakażonych koronawirusem.  

Jak dodał Zbigniew Koniusz, pierwszych pacjentów chorych na COVID-19 przyjął także szpital MSWiA przy ulicy Ogrodowej w Kielcach. Docelowo szpital ma dysponować 66 łóżkami.
Obecnie  we wszystkich świętokrzyskich szpitalach jest w sumie około 750 łóżek dla chorych na COVID-19.

Reklama