Od śmiecia do bohatera. Premiera online w „Kubusiu”

Data publikacji: 17.10.2020 07:33
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
„Wielki Buzz Grow” spektakl Kamili Oleksiak-Czerwińskiej w reżyserii Anny Nowickiej

„Wielki Buzz Grow” spektakl Kamili Oleksiak-Czerwińskiej w reżyserii Anny Nowickiej
Fot. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

Od śmiecia do bohatera - tak w skrócie można opisać losy tytułowej postaci z najnowszej premiery online Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Tym razem będzie to „Wielki Buzz Grow” Kamili Oleksiak-Czerwińskiej w reżyserii Anny Nowickiej.

Spektakl będzie dostępny już dziś, o godzinie 11 na stronie internetowej „Kubusia”, w zakładce Sztuk! Sztuk!

Jak mówi Karolina Gregorczyk z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, to produkcja, która spodoba się młodym widzom.

- Jest to realizacja dość nietuzinkowa, zarówno pod względem dramaturgicznym, jak i realizatorskim. Pokazuje nową jakość, jeśli chodzi o nasze czytania online, bo to nie jest samo czytanie, tylko pełna grafiki i dynamiki historia Buzz Growa, który wręcz w hollywoodzkim stylu, przeistacza się od śmiecia do bohatera. Pokazuje, że błędy, które popełniamy w naszym życiu, można przekuć w sukces - wyjaśnia.

Fabuła jest następująca: nieudany rysunek małego Ernesta ląduje w śmieciach. Tam poznaje mnóstwo ciekawych postaci. W ich wypowiedziach, wyglądzie i nastawieniu do życia Buzz Grow poszukuje samego siebie i swojej wartości. Gdy zmienia otoczenie na ukochaną szufladę Mamy Ernesta, ponownie stara się odnaleźć w nowym otoczeniu. Czy słodziutkie Laurki Mamusi i inne Gryzmoły Ernesta pomogą głównemu bohaterowi odkryć, kim naprawdę jest?

Przy powstaniu tego przedstawienia, dużą rolę odegrała magia techniki. Karolina Gregorczyk wyjaśnia, że aktorzy występowali w tak zwanym „green box’ie”:

- Pokazali się na scenie, ale za sobą mieli zielony materiał, który potem pozwolił grafikom zmontować tło. Potem cała magia była w rękach realizatorów graficznych   Wacława Marat-Głoda i Agnieszki Głód-Marat, kompozytora Filipa Sternala oraz reżyserki Anny Nowickiej. Niebagatelną rolę odegrali także realizator obrazu   Przemysław Żmiejko i realizator dźwięku Wojciech Niebelski. To była całkowicie inna forma pracy, ale bardzo interesująca - podkreśla.

„Wielki Buzz Grow” jest przeznaczony dla dzieci powyżej 7 roku życia, ale grafika może się podobać także młodszym dzieciom. 

W czytaniu wystąpili wszyscy aktorzy Teatru „Kubuś”:  Anna Domalewska, Błażej Twarowski, Jolanta Kęćko, Małgorzata Sielska, Kuba Sielski, Małgorzata Oracz, Andrzej Skorodzień, Michał Olszewski, Agata Sobota, Andrzej Matysiak, Beata Orłowska, Ewa Lubacz, Zdzisław Reczyński, Dorota Anyż, a także Karol Górski, Filip Sternal.

„Wielki Buzz Grow” powstał w ramach projektu „Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!”, który jest finansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. Także to czytanie zostanie przetłumaczone na język migowy.

Reklama