Od soboty cykl koncertów „Chopinowskie inspiracje” [PROGRAM]

Data publikacji: 03.08.2020 10:46
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich

Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Chopinowskie inspiracje” to tytuł pięciu koncertów, które odbędą się w ogrodzie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wystąpią utalentowani młodzi pianiści, a także sławy światowej sceny muzycznej. Cykl zainauguruje w sobotę, 8 sierpnia, występ młodego kielczanina Eryka Parchańskiego.

To powrót po 10-letniej przerwie do tradycji koncertów chopinowskich w pałacowym ogrodzie  wyjaśnia Artur Jaroń - pianista, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, jeden z twórców wydarzenia.

- Dlaczego Chopin? Dlatego że jego muzyka ma wymiar międzynarodowy. By jednak nie ograniczać się tylko do tego twórcy, chcemy pokazać także innych kompozytorów, którzy czerpali z jego twórczości. Przede wszystkim nastawiamy się na promocję muzyki polskiej - podkreśla.

W czasie koncertowych wieczorów na scenie zagrają młodzi pianiści.

- Jestem głęboko przekonany, że o trójce z nich na pewno usłyszymy w przyszłym roku. Cieszy mnie, że w tym gronie jest kielczanin - Kamil Pacholec - w tej chwili chyba jeden z najbardziej utytułowanych i obiecujących młodych, polskich pianistów. Obecnie student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie profesor Ewy Pobłockiej.

Można go spotkać na największych festiwalach. W tym roku zagra na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, czy podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie mówi Artur Jaroń.

Kolejni pianiści to Eryk Parchański z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, który uczy się pod kierunkiem Artura Jaronia oraz Piotr Pawlak - student Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Pojawią się także prawdziwe gwiazdy, które zdobyły uznanie również na międzynarodowych scenach. Jak mówi Artur Jaroń, jedną z nich będzie pochodząca z Kielc sopranistka, Joanna Woś, od wielu lat związana stałym kontraktem z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz z Operą Narodową  Teatrem Wielkim w Warszawie.

- Artystka śpiewająca na całym świecie, obdarzona cudownym głosem. Zaprezentujemy program, który składa się z pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, ale co ciekawe znajdzie się w nim również muzyka Józefa Michała Poniatowskiego.

Solistce będzie towarzyszył Artur Jaroń. Pianista wystąpi także z muzycznym małżeństwem, Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem.

- Łukasz Długosz należy do najwybitniejszych polskich flecistów, śmiem twierdzić, że w tej chwili jest numerem jeden w Europie - podkreśla Artur Jaroń.

Artysta, który koncertuje naprawdę na całym świecie, nagrywa znakomite płyty, był wielokrotnie nagradzany. W ubiegłym roku mieliśmy okazję usłyszeć go w Busku-Zdroju, na festiwalu imienia Krystyny Jamroz, gdzie gościem był Krzysztof Penderecki.

- Łukasz Długosz dostał specjalne zamówienie opracowania na dwa flety i fortepian kilkunastu utworów Fryderyka Chopina, więc myślę, że część tej pracy usłyszymy podczas wieczoru, który zakończy nasz mały festiwal. Usłyszymy też muzykę z okresu czasów Chopina, między innymi skomponowaną przez jego przyjaciela Feliksa Ignacego Dobrzyńskiego - zapowiada współtwórca.

Gospodarzem wszystkich koncertów, a jednocześnie przewodnikiem po muzycznych tematach będzie Artur Jaroń. Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach podkreśla, że wyjątkowe miejsce, jakim jest ogród Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, sprawi że odbiór muzyki będzie niezwykłym przeżyciem.

- Mamy nadzieję, że te okoliczności, w jakich będą wybrzmiewać chopinowskie dźwięki jeszcze bardziej nastroją państwa do słuchania muzyki i ułatwią przeniesienie się w inny świat, świat wyobraźni - dodaje.

Pierwszy koncert rozpocznie się w sobotę, 8 sierpnia, o godzinie 19.00, a następne w kolejne soboty. Ostatni zaplanowano na 5 września. W razie deszczu, koncert zostanie przeniesiony do pałacowych wnętrz. Wstęp jest wolny.

Występy będzie też można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Kielce.

Organizatorami wydarzenia są: prezes Fundacji Wspierania Kultury „Amadeusz” - Magdalena Pamuła, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach - Robert Kotowski oraz prezes Radia Kielce - Janusz Knap.

Program „Chopinowskich inspiracji”:

8 sierpnia (sobota) - Eryk Parchański - fortepian
15 sierpnia (sobota) - Kamil Pacholec - fortepian
22 sierpnia (sobota) - Joanna Woś - sopran, Artur Jaroń - fortepian
29 sierpnia (sobota) - Piotr Pawlak - fortepian
5 września (sobota) - Agata Kielar-Długosz - flet, Łukasz Długosz - flet, Artur Jaroń - fortepian

Reklama