Od soboty maseczki w wolnej przestrzeni będą obowiązkowe w strefie czerwonej i w żółtej

Data publikacji: 06.10.2020 12:55 / Data aktualizacji: 06.10.2020 13:09
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
06.10.2020 Warszawa. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Szymczyk - komendant główny policji i Adam Niedzielski - minister zdrowia

06.10.2020 Warszawa. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Szymczyk - komendant główny policji i Adam Niedzielski - minister zdrowia
Fot. Ministerstwo Zdrowia / Twitter

Od soboty wchodzi nowy pakiet obostrzeń, które są związane z eskalacją liczby zachorowań. W czerwonej strefie lokale gastronomiczne mogą operować tylko do godz. 22.00. - Maseczki w wolnej przestrzeni staną się obowiązkiem w strefach nie tylko czerwonej, ale też w żółtej – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czasie wtorkowej konferencji prasowej z komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem, szef resortu zdrowia powiedział, że od soboty wchodzi nowy pakiet obostrzeń, które są związane z eskalacją liczby zachorowań.

Zapowiedział, że ograniczona zostanie także liczba uczestników imprez okolicznościowych takich jak: wesela, stypy i inne tego rodzaju spotkań.

- W strefie zielonej zmniejszamy liczbę uczestników imprez ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75, a w trefie czerwonej pozostaje bez zmian, a więc 50 uczestników, czyli ta liczba, która była poprzednio - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że to ostatnie obostrzenie wejdzie z tygodniowym vacatio legis, tak żeby dać możliwość przeniesienia imprezy, aby przeorganizować swoje plany.

Na cmentarzach obowiązuje nakaz noszenie maseczek

- Na cmentarzach, niezależnie od strefy, w której się znajdują, obowiązuje nakaz noszenia maseczek - mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, ważne jest, aby Polacy wiedzieli o tym, szczególnie w kontekście zbliżającego się Święta Zmarłych.

Minister zdrowia był pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej, jak będą wyglądały restrykcje w związku z epidemią koronawirusa w trakcie zbliżającego się Święta Zmarłych.

- W tej chwili, jeśli państwo przeanalizujecie bieżące przepisy, dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i on jest niezależny od strefy - powiedział szef MZ.

- Myślę, że szczególnie w kontekście nadciągających świąt 1 listopada, będziemy zwracali szczególną uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony też na ten temat rozmawialiśmy z komendantem (głównym policji) i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji - zaznaczył Niedzielski.

Tagi do tego wpisu
Reklama