Od wtorku testy na przeciwciała w RCNT

Data publikacji: 29.04.2021 12:41
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Podzamcze Chęcińskie. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne. Biobank

Podzamcze Chęcińskie. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne. Biobank
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Od 4 maja w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będą mogli bezpłatnie sprawdzić poziom przeciwciał pokazujących, czy pacjent przeszedł COVID-19. Z badania będą mogli skorzystać również ozdrowieńcy.

Jak informuje Marcin Zawierucha, dyrektor instytucji, badania będą się odbywać po telefonicznej rejestracji, dziennie przyjmowanych będzie 50 osób.

- Przeciwciała będziemy badać po pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły pacjenta. Wynik będzie po maksymalnie 48 godzinach. Na badanie będzie się trzeba zapisać, a rejestracja rozpocznie się od piątku, 30 kwietnia - mówi Marcin Zawierucha.

W laboratorium w Podzamczu wykonywane będą testy IgG, które wykrywają obecność oraz ilość tak zwanych późnych przeciwciał, utrzymujących się u osób, które przeszły COVID-19 od mniej więcej miesiąca po zarażeniu koronawirusem, do nawet 6 miesięcy.

- Przeciwciała te pojawiają się również po zaszczepieniu przeciw COVID-19, a ich określana w badaniu ilość pozwala prognozować jakie jest ryzyko zarażenia koronawirusem u danej osoby - wyjaśnia Marcin Zawierucha.

Jak dodaje dyrektor, brak przeciwciał lub ich niski poziom oznacza, że jesteśmy na infekcję narażeni, wysoki poziom przeciwciał wskazuje, że nasz organizm dysponuje mechanizmami obronnymi.

Warto mieć taką wiedzę. Świadomość, że nie mamy przeciwciał albo niski ich poziom będzie przydatna dla naszego bezpieczeństwa, pomoże nam wybrać sposób codziennego postępowania, wdrożyć zestaw adekwatnych zabezpieczeń. Z kolei potwierdzenie dużej ilości przeciwciał da nam komfort psychiczny.

- Proponuję, aby z badań skorzystały osoby czynne zawodowo, mieszkańcy naszego regionu, którzy przeszli Covid-19 lub osoby, które są po pierwszej bądź po drugiej dawce szczepionki - mówi Marcin Zawierucha.

Badania na obecność przeciwciał w RCNT prowadzone będą od 4 maja do wyczerpania funduszy przekazanych w ramach projektu „Stop wirusowi”.

Aby zarejestrować się na badanie należy zadzwonić pod numer telefonu 663 537 050, w godzinach 8.00 – 10.00, w dni powszednie, a badania będą wykonywane od 8.00 do 11.00. Zarejestrować będzie się mogła tylko jedna osoba, rezerwacja wizyt będzie możliwa z najdalej tygodniowym wyprzedzeniem, dzienny limit przyjęć to 50 osób. Rejestrować można się już od piątku 30 kwietnia.

Reklama