Odnowili pomnik i przypomnieli powstańców

Data publikacji: 18.06.2021 18:47
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.06.2021. Skarżysko-Kamienna. Spotkanie przed pomnikiem powstańców styczniowych

18.06.2021. Skarżysko-Kamienna. Spotkanie przed pomnikiem powstańców styczniowych
Fot. Dariusz Turek / Muzeum im. Orła Białego

W Skarżysku-Kamiennej upamiętniono bohaterów powstania styczniowego. Przy odnowionym pomniku w lesie rejowskim zebrali się uczniowie szkół podstawowych i pracownicy Muzeum im. Orła Białego.

Pomnik został ustawiony w setną rocznicę wybuchu powstania, w 1963 roku. Przez lata odbywały się przy nim uroczystości wspomnieniowe. Stopniowo ulegał jednak niszczeniu, a niektóre jego elementy zostały rozkradzione. W ubiegłym roku udało się odnowić pomnik, przypomina dyrektor Grzegorz Bień. Jak dodaje, planowane było jego uroczyste odsłonięcie w styczniu tego roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia. 

- Dlatego teraz, kiedy kończy się rok szkolny, chcemy młodzieży przypomnieć o tym miejscu. Będzie gawęda o historii powstania styczniowego, możliwość spaceru w lesie i integracji między różnymi szkołami - mówi. 

18.06.2021. Skarżysko-Kamienna. Spotkanie przed pomnikiem powstańców styczniowychFot. Dariusz Turek / Muzeum im. Orła Białego

Anna Nurzyńska, nauczyciel języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Skarżysku Książęcym zaznacza, że takie spotkanie daje możliwość nauczenia dzieci historii bliskiej: 

- Nie tylko z podręcznika, ale osobiście mają możliwość „dotknąć” miejsc, w których rozgrywały się ważne dla naszego kraju wydarzenia. Nasza szkoła opiekuje się grobami na cmentarzu partyzanckim. Widzimy, że uczniowie chętnie angażują się w prace, a przez to uczą się i naszych dziejów i postawy odpowiedzialności za kraj - podkreśla nauczycielka. 

Młodzież miała także możliwość zapoznać się z umundurowaniem i uzbrojeniem z okresu powstania styczniowego. Taką prezentację przygotowała grupa rekonstrukcyjna Grot 1863.  

Reklama