Odpust na Świętym Krzyżu. Będzie można zobaczyć ołtarz po renowacji

Data publikacji: 04.07.2021 08:38
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.07.2021 Święty Krzyż. Ołtarz w kościele

03.07.2021 Święty Krzyż. Ołtarz w kościele
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Odnowiony ołtarz w nawie głównej bazyliki na Świętym Krzyżu będą mogli zobaczyć wierni, podczas nabożeństw z okazji odpustu Krwi Pańskiej, który przypada w niedzielę, 4 lipca.

Odpust, który wskrzesił przed laty biskup Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz diecezji sandomierskiej, gromadzi tłumy ludzi, jest ściśle związany z sanktuarium pasyjnym, z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.

W związku z tym, że w prezbiterium w dalszym ciągu trwają prace konserwatorskie, ołtarz będzie pokazany tylko w niedzielę, a później na czas remontu zostanie z powrotem zakryty.  

Jak mówi ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu, w prezbiterium wciąż trwają prace, także przy kulistym tabernakulum. Konserwacji poddane zostały również charakterystyczne złote anioły.

- Panie konserwatorki ciężko pracowały przez dwa miesiące, żeby zdążyć przed odpustem. Początkowo byliśmy sceptycznie nastawieni, jak ołtarz będzie wyglądał, ale widać, że ma swój blask, piękno i będzie do całości pasował – podkreśla.

Sumie odpustowej w południe będzie przewodniczył biskup Wiesław Lechowicz, odpowiedzialny za Polonię – poinformował ojciec Marian Puchała.

- Często spotykaliśmy się na emigracji w oblackich placówkach, stąd ksiądz biskup do oblatów ma taki sentyment. Zawsze mówił, że jeśli tylko będzie mógł, to chętnie przyjedzie na Święty Krzyż – wspomina superior i dodaje, że pozostałe msze oprócz sumy zostaną odprawione o godzinie 8.00, 10.00, 15.00 i 17.00.

Warto dodać, że od soboty kursuje z Kielc wakacyjny, weekendowy bezpłatny autokar. Kursy z Kielc rozpoczynają się o 10.00 i 14.30. Powrót ze Świętego Krzyża o godzinie 13.00 i 18.00. Aby skorzystać z darmowego połączenia, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. System rezerwacji jest dostępny na stronie swietokrzyskie.travel.

adv adv
Wiadomości
Reklama