Odpust na Świętym Krzyżu. Osoby, które współpracują z sanktuarium otrzymały medale

Data publikacji: 14.09.2020 14:57
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.09.2020. Święty Krzyż. Uroczystości odpustowe. Mszy świętej przewodniczył abp Salvatore Penacchio - nuncjusz apostolski

14.09.2020. Święty Krzyż. Uroczystości odpustowe. Mszy świętej przewodniczył abp Salvatore Penacchio - nuncjusz apostolski
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Pielgrzymi indywidualni i zorganizowane grupy z różnych części Polski przybyły na Święty Krzyż, by uczestniczyć w sumie odpustowej w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Mszy przy ołtarzu polowym przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Penacchio.

Pieszo do sanktuarium dotarła m.in ok. 30-osobowa grupa z Łagowa. Jej uczestnicy przyznawali, że to coroczna tradycja. Każdy z nich niósł własne, rodzinne intencje. Niektórzy pielgrzymowali całymi rodzinami, a najmłodsi mieli zaledwie kilka miesięcy.

W homilii abp Salvatore Penacchio mówił o znaczeniu krzyża. Podkreślał, że to najbardziej znany symbol na świecie, znak, który nosi wielu chrześcijan.

- Krzyż jest naszą bramą, nawet jeśli wydawał się w pierwszej chwili, także uczniom Jezusa   rozczarowaniem i klęską, to jednak ostatecznie stał się znakiem zwycięstwa - mówił nuncjusz apostolski.

Do ważnej roli krzyża odnosił się także premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do zebranych, który odczytała wiceminister sportu Anna Krupka.

Uroczystość odpustowa na Świętym Krzyżu była też okazją do świętowania stu lat obecności w Polsce Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Z tej okazji oblaci wyróżnili osoby i samorządy, które na co dzień współpracują ze świętokrzyskim sanktuarium. Otrzymały one medal stulecia polskiej prowincji zgromadzenia - mówi o. prowincjał Paweł Zając.

- Medale są dedykowane biskupom ordynariuszom diecezji, w których pracujemy, a następnie  wielu przedstawicielom lokalnej społeczności. Wspomnę choćby prezesa Radia Kielce Janusza Knapa, który jest też prezesem Stowarzyszenia Per Crucem, czyli reprezentuje całe grono ludzi, którzy myślą o Świętym Krzyżu z wielką uwagą i poświęcają swoją energię, by to miejsce coraz bardziej przyciągało pielgrzymów - mówi.

Wśród wyróżnionych była też wiceminister sportu Anna Krupka, która od 2016 roku uczestniczy w staraniach o odwrócenie dekretu carskiego i oddanie zakonnikom całości zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu.

- Staramy się o to, aby cały budynek klasztorny mógł należeć do oblatów, bo to nie tylko wyraz sprawiedliwości dziejowej, ale także bardzo ważny element z punktu widzenia turystyki województwa świętokrzyskiego i promocji regionu - powiedziała wiceminister.

Wiceminister Anna Krupka przypomniała też, że dzięki jej staraniom w 2018 roku udało się pozyskać 400 tysięcy złotych rządowej dotacji na renowację zabytkowej wschodniej bramy prowadzącej na Święty Krzyż.

Wiceminister Anna Krupka przypomniała też, że dzięki jej staraniom udało się pozyskać dotację na renowację zabytkowej wschodniej bramy prowadzącej na Święty Krzyż.

Poseł Agata Wojtyszek podkreśliła, że jest dumna, iż pochodzi z Gór Świętokrzyskich, spod Świętego Krzyża.

- Tu od dzieciństwa mogłam czerpać ducha i siłę do dalszej pracy i jest tak nadal - mówiła. Poseł także odniosła się do kwestii własnościowych. - Święty Krzyż powinien odzyskać całą swoją własność. Często pytano mnie, czego nie udało mi się zrobić, gdy byłam wojewodą. To właśnie ten element. Myślę, że teraz jesteśmy już blisko, wbrew wszystkim tym, którzy krzyczą, walcząc z krzyżem, z Matką Bożą. Myślę, że to się należy Świętemu Krzyżowi, miejscu, gdzie przyjeżdżali nasi królowie, przyjeżdżali w chwilach ważnych dla kraju i swojego życia osobistego - dodała.

Z kolei odznaczona medalem wieloletnia parlamentarzystka Maria Zuba, doradca wojewody świętokrzyskiego, podkreśliła, że Święty Krzyż to miejsce, w którym szukamy ukojenia duchowego.

- Było mi dane włożyć małą, ale istotną cegiełkę w działania ojców oblatów zabiegających o to miejsce. Byłam też świadkiem jak walczyliśmy i po części uczestniczyłam w walce o nazwę naszego województwa, gdy wielu osobom to słowo wydawało się zbyt trudne - mówiła. Wspominała także słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który apelował, by nie zapominać o Świętym Krzyżu.

Natomiast burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior docenia współpracę z oblatami w zakresie inwestycji, promocji regionu i organizacji imprez.

- Nowa Słupia jest nieodłącznie związana ze Świętym Krzyżem, tak dziejowo, jak i kulturowo. Nasze wspólne działania przyczyniają się do tego, żeby coś dobrego działo się w naszej gminie i na Świętym Krzyżu – dodał.

Uroczystości odpustowe na  świętym krzyżu potrwają do niedzieli, 20 września.

Medale stulecia polskiej prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej otrzymali:

abp Salvatore Penacchio - nuncjusz apostolski
Anna Krupka - wiceminister sportu
Agata Wojtyszek - poseł na Sejm RP
Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Maria Zuba - doradca wojewody świętokrzyskiego
Magdalena Kusztal - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego urzędu marszałkowskiego
Janusz Knap - prezes Polskiego Radia Kielce oraz Stowarzyszenia Per Crucem
Andrzej Gąsior - burmistrz Nowej Słupi
Sławomir Kopacz - wójt Bielin

Reklama