Odpust na Świętym Krzyżu. Przy kopcu księcia Czartoryskiego zostanie poświęcony krzyż

Data publikacji: 14.09.2021 07:53
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.08.2021. Święty Krzyż. Kopiec księcia Adama Czartoryskiego

28.08.2021. Święty Krzyż. Kopiec księcia Adama Czartoryskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym dniu przypadają główne uroczystości odpustowe w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Sumie o godzinie 12.00, odprawianej przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji sandomierskiej, biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Po mszy świętej zebrani przejdą przed odbudowany kopiec księcia Adama Czartoryskiego, gdzie zostanie poświęcony wznoszący się nad nim, 2-metrowy krzyż.

Dziś mija dokładnie 160 lat od poświęcenia pierwotnego kopca, który został usypany przez miejscową ludność spontanicznie w 1861 roku, na wieść o śmierci księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Upamiętniał jego wizytę na Świętym Krzyżu sprzed 30 lat oraz patriotyczno-religijne manifestacje społeczeństwa polskiego wobec zaborcy. Jako symbol polskości, został zburzony przez Rosjan po upadku powstania styczniowego. Odbudowano go pod koniec 2020 roku, wykorzystując zachowane kamienie z pierwotnego kopca. Projekt realizowała gmina Nowa Słupia, która pozyskała na ten cel dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Impulsem do odtworzenia kopca Adama Czartoryskiego na Św. Krzyżu stała się rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomnik odtworzono w oryginalnym miejscu, czyli tam gdzie kończy się Droga Królewska, a zaczynają błonia świętokrzyskie. Wysokość odbudowanego kopca wynosi 3,5 m, a podstawa ma średnicę 8 m. Wieńczy go żelazny krzyż o wysokości 2 metrów, z rozetą u podstawy.

Dziś na Świętym Krzyżu msze odbywają się także o 10.00, 15.00 i 17.00. O 21.00 rozpocznie się nocne czuwanie Wspólnot Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem biskupa Edwarda Frankowskiego.

Osobom wybierającym się dziś na Święty Krzyż przypominamy, że wjazd własnym samochodem będzie niemożliwy. Przez cały dzień na trasie Huta Szklana - Sanktuarium będzie jednak kursował wahadłowo autobus, zapewniony przez gminę Nowa Słupia.

Reklama