Oferty mieszczą się w limicie. Trwa analiza ofert na obwodnicę Starachowic

Data publikacji: 05.01.2021 13:27
Autor: Iwona Murawska , Radosław Podsiadły , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ośmiu wykonawców chce wykonać pierwszy etap dokumentacji dla obwodnicy Starachowic. Inwestycja jest częścią rządowego programu budowy 100 obwodnic. Kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otworzył oferty w przetargu.

Złożone oferty opiewają na kwoty od 6,4 mln zł do 8,8 mln zł. Inwestor przeznaczył na realizację zadania 11,7 mln zł. Oznacza to, że wszystkie oferty mieszczą się w zakładanym budżecie. Komisja przetargowa przystępuje teraz do analizy ofert w celu wyłonienia wykonawcy.

Wyłoniony wykonawca będzie miał za zadanie opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w ciągu 37 miesięcy od podpisania umowy oraz przygotowanie materiałów potrzebnych do przetargu na realizację inwestycji w systemie „Projektuj i buduj”.

Obwodnica Starachowic ma zwiększyć przepustowość i płynność ruchu na drodze krajowej nr 42. Nowa trasa ma być drogą klasy głównej o ruchu przyspieszonym o długości około 14 km.

To bardzo dobra wiadomość, nie tylko dla starachowiczan, ale wszystkich mieszkańców naszego województwa - tak informację o otwarciu ofert na zaprojektowanie obwodnicy Starachowic skomentował Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodał, to jest droga życia dla tej najbardziej uprzemysłowionej części województwa.

- Bardzo się z tego cieszę, że sprawę ważnej drogi 42 na północy województwa będziemy mieli wreszcie uporządkowaną. Cieszę się, że budowa obwodnicy staje się faktem, bo to usprawni ruch w tej części regionu, odciąży też Starachowice, bo to będzie droga dwujezdniowa - dodał Krzysztof Lipiec.

- Budowa obwodnicy Starachowic jest bardzo oczekiwana przez mieszkańców, którzy na co dzień borykają się z korkami w mieście - mówi poseł Agata Wojtyszek, komentując dzisiejszą informację Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o otwarciu ofert na wykonanie dokumentacji technicznej dla tej inwestycji.

- To ważne także dla przedsiębiorców, którzy inwestują w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wiele firm decyzję o lokalizacji swojego zakładu uzależnia od dobrej komunikacji. Dzięki obwodnicy będzie ułatwiony dostęp do trasy S7, ale także dróg na wschód kraju - dodaje.

Posłanka podkreśliła też, że prace przy kolejnych inwestycjach drogowych, zarówno prowadzonych przez samorządy, jak i wspieranych przez rząd, wykonują krajowe i lokalne firmy. To pomaga w utrzymaniu miejsc pracy, a przedsiębiorstwom budowlanym przetrwać podczas pandemii.

Reklama