Ogród biblijny w Gorzkowie coraz piękniejszy i pełen kwiatów

Data publikacji: 24.10.2021 15:38
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.10.2021. Gorzków. Ogród biblijny

24.10.2021. Gorzków. Ogród biblijny
Fot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce

Rozbudowuje się ogród biblijny w Gorzkowie, w gminie Kazimierza Wielka. W ostatnim czasie przybyło nasadzeń, pojawiły się też nowe rzeźby. Atrakcja powstaje na placu przy tamtejszym Dziennym Domu Seniora. Ogród składa się z pięciu kwater obrazujących sceny z życia Chrystusa, rozlokowanych na powierzchni 16 arów.

Agnieszka Kula-Kielian, kierownik placówki Caritas w Gorzkowie informuje, że ogród wypełnił m.in. 6-metrowy, metalowy krzyż z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, który stanął na Golgocie, czyli w drugiej kwaterze. 

- To przepiękna instalacja, która dominuje w naszym ogrodzie. Krzyż został przetransportowany z Malawy pod Rzeszowem. Fundatorem figury Jezusa Ukrzyżowanego jest Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej. Z kolei krzyż zakupiliśmy za zebrane datki, które wpłynęły na konto ogrodu. Golgotę zaś okalają czerwone róże płożące, symbolizując krew Chrystusa, i róże płożące białe – mówi.

Obok krzyża znajdują się dwie figury: Maryi i św. Jana. Ich fundatorem jest ksiądz Andrzej Wypych, biskup pomocniczy Archidiecezji Chicago, pochodzący z Kaczkowic, w gminie Bejsce. Obok znajduje się hostia wykonana z bukszpanu. Kwaterę ozdabiają oliwniki. Trzecią kwaterę stanowi kamienny grób Jezusa, który wykonał pan Andrzej z Kościeliska.

- Figurę Jezusa Zmartwychwstałego ufundował ksiądz Janusz Mularz, proboszcz parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. To piękna figura, która pokazuje nam jak Jezus kruszy skały i wychodzi z nich w świetle zmartwychwstania. Obok grobu zostały posadzone tulipany i żonkile – dodaje.

Przypomnijmy, że pierwszym elementem ogrodu jest 14-ramienna gwiazda, zwiastująca narodzenie Chrystusa, którą tworzą krzewy bukszpanu. W jej wnętrzu niebawem ma stanąć rzeźba przedstawiająca Świętą Rodzinę. Z kolei dekoracyjnym punktem wejścia do ogrodu jest m.in. kasztanowiec i kilkadziesiąt białych i czerwonych róż. Widać też zaczątki winnicy.

Kolejna kwatera została zatytułowana „Zesłanie ducha świętego”. A w niej rzeźba gołębicy, bukszpan tworzący znak ryby - symbol chrześcijan oraz siedem kamieni, na których wyryto napisy siedmiu darów Ducha Świętego, a obok siedem lilii i róż.

W ostatniej piątej kwaterze krzewy bukszpanu tworzą litery alfa i omega.

Powstała też menora z bukszpanu. Ponadto po lewej stronie ogrodu kwitnie ok. 300 berberysów. Zaś po prawej powstaje Góra Synaj. Niebawem zobaczymy tu kamienne tablice z przykazaniami.

Przypomnijmy, że wykonawcą rzeźb jest Michał Kulig, a projektantką ogrodu dr hab. inż. Zofia Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Reklama