Ogród pełen zmysłów w Ostrowcu

Data publikacji: 17.06.2021 15:30
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.06.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Ogród Zdrowia

17.06.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Ogród Zdrowia
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Na ostrowieckim osiedlu Ogrody powstał Ogród Zdrowia, oddziałujący na wszystkie zmysły człowieka. Usytuowany jest między wieżowcami, w pobliżu szkoły podstawowej, a także żłobka i przedszkoli.

Milena Gawąd-Korona, kierownik referatu zieleni miejskiej w urzędzie miasta mówi, że nadrzędnym celem była funkcja prozdrowotna tego miejsca. Ma pomagać w relaksie i hortiterapii, czyli leczeniu ogrodem. Jak dodaje, na ponadhektarowej działce umieszczono kilkadziesiąt różnych gatunków roślin. W centrum znajduje się ogromna okrągła pergola.

- Przy pergoli posadzono pnącza m.in. winorośle pachnące, pachnącą różę pnącą, wisterięśliwowiśnie o czerwonych liściach, liliowce, hosty - wymienia urzędniczka.

Powstała też rabata bylinowa w postaci wstęgi, która przebiega przez cały ogród. Teraz widać szałwię, ale będzie też lawenda, jeżówka, ozdobne czosnki. Klimatem to miejsce przypomina dawne ogrody babć. Nie brakuje modnych w ostatnim czasie łąk kwietnych, które mają przysłużyć się wszelkim zapylaczom. Jest także ścieżka, po której można chodzić boso i pobudzać receptory czuciowe w stopach. Jest 16 różnorodnych nawierzchni, m.in. gałązki czy szyszki. Ta forma relaksu nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Panie Lidia i Leokadia wypoczywały pod pergolą. Bardzo cieszą się z takiego zagospodarowania osiedlowego placu.

- Jestem zadowolona, bo mam blisko, mieszkam na Ogrodach. Pięknie tu będzie za jakiś czas, kiedy te rośliny podrosną. Można się tutaj wyciszyć i zrelaksować - chwalą mieszkanki.

Przewodnicząca rady osiedla Ogrody - Hanna Wasik mówi, że rada walczyła o to, aby teren osiedla upiększyć i wreszcie się udało. Apeluje też do mieszkańców, aby uszanować nowe miejsce odpoczynku.  

- Żeby to osiedle było takie bardziej reprezentacyjne, korzystają dzieci i młodzież, jest fajnie i zielono - mówi przedstawicielka rady.

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński informuje, że inwestycja kosztowała 1,6 mln zł. 64 proc. tej kwoty to dofinansowanie unijne. Ponad 400 tys. zł powstanie ogrodu wsparł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tagi do tego wpisu
Reklama